Domowy makaron – jak zrobić

Magda

W sklepach można kupić coraz lepsze i smaczniejsze makarony, ale nie ma to jak zrobić swój własny domowy makaron :) Robienie makaronu nie jest trudne więc w wolnej chwili warto go przygotować i cieszyć się jego wyśmienitym smakiem :)

Domowy makaron

Składniki na domowy makaron:

– 300 gr mąki
– 3 jajka
– 1 łyżka oliwy
– szczypta soli

Z tej ilości składników powstaje ok. 450-500 g makaronu.

Domowy makaron

Na blat kuchenny lub stolnicę wysypujemy przesianą mąkę i robimy w niej dołek, do którego wbijamy  jajka, dodajemy sól i oliwę. Wszystkie składniki stopniowo mieszamy zagarniając mąkę do środka aż uzyskamy gładkie ciasto.

Domowy makaron

Domowy makaron

W gotowym cieście po przecięciu powinny ukazać się pęcherzyki powietrza co oznacza, że mamy dobrze wyrobione ciasto. Ciasto zawijamy w folię spożywczą, spłaszczamy i wkładamy do lodówki na ok. 30 minut żeby ciasto odpoczęło.

Domowy makaron

Jak ciasto się schłodziło to wyciągamy go i zabieramy się za wałkowanie.

1. wałkowanie ciasta za pomocą maszynki

Ciasto dzielimy sobie na mniejsze kawałki aby nam się lepiej wałkowało.  Rozpłaszczamy je palcami na szerokość rolek w maszynce.  Wałkowanie ciasta zaczynamy od grubszych płatów i stopniowo wałkujemy coraz cieńsze aż do uzyskania odpowiedniej grubości (grubość wałkowania ustawiamy na maszynce do makaronu – w naszym przypadku od 1 do 7  gdzie 7 daje najcieńsze ciasto). Podczas wałkowania ciasto lekko podsypujemy mąką żeby nam się nie kleiło.

Domowy makaron

Domowy makaron

Jak mamy rozwałkowane ciasto na odpowiednią grubość to następnie kroimy je na mniejsze kawałki w zależności czy chcemy cienkie i krótkie nitki czy długie i grube.

Domowy makaron

Potem przekładamy ciasto do części tnącej maszynki i tniemy makaron w paski. Paski możemy pociąć na cienkie jak spaghetti lub grubsze jak tagliatelle. Gotowe paski posypujemy mąką żeby nam się nie posklejały i pozostawiamy na boku.

Domowy makaron

Domowy makaron

Domowy makaron

2. wałkowanie ciasta za pomocą wałka

Jeżeli ktoś nie dysponuje maszynką, ciasto można rozwałkować wałkiem. Niestety praca wałkiem jest znacznie dłuższa i wymaga od nas abyśmy włożyli w przygotowanie makaronu nieco więcej wysiłku ;) Ciasto należy wałkować delikatnie aby nam się nie rozrywało. Od czasu do czasu podsypujemy mąką i przewracamy na drugą stronę. Ciasto staramy się rozwałkować na prostokąt aby lepiej nam się później cięło na nitki, paski i inne kształty :)

Domowy makaron

Domowy makaron

Po rozwałkowaniu ciasto kroimy na dowolną grubość i kształt za pomocą zwykłego noża, noża do pizzy czy specjalnego radełka. Jeżeli chcemy ciasto cienko pokroić na nitki to dobrze jest go trochę podsuszyć i posypać mąką żeby się nie skleiło.

Domowy makaron

Domowy makaron

Domowy makaron

Domowy makaron

Uwagi:

1. Dodatki do makaronu:

Oczywiście jeżeli ktoś chciałby uatrakcyjnić sobie makaron lub nadać mu kolor to można to zrobić w trakcie wyrabiania ciasta. Do makaronu można dodawać różne zioła np. pietruszkę, lubczyk, bazylię, szałwię lub zabarwić go szpinakiem na zielono lub koncentratem pomidorowym na czerwono.

2. Gotowanie makaronu:

Makaron wrzucamy na wrzącą wodę, solimy (sól dodajemy do wody zaraz po wrzuceniu makaronu), mieszamy żeby się nie skleił i gotujemy al dente (ma być lekko twardawy). Ważne – makaron gotujemy w dużej ilości wody (1 litr wody na 100 g makaronu). Należy pamiętać, że makaron robiony w domu gotuje się znacznie szybciej niż ten suchy ze sklepu i dlatego trzeba pilnować żeby nam się nie rozgotował. Czas gotowania makaronu 2-3 minut a gdy jest trochę grubszy to do 5 minut maksymalnie. Jeżeli ugotowany makaron chcemy zjeść od razu to odcedzamy i łączymy z dodatkami. Jeżeli makaron chcemy podać później to po ugotowaniu należy go zahartować (przelać zimną wodą) aby się nie skleił. Gdyby się okazało że ugotowany makaron nie zjemy od razu, a tym samym nie przelaliśmy go zimną wodą co spowodowało że nam się skleił wtedy przed podaniem należy przelać go gorącą wodą. Makaron gotujemy bez przykrycia.

3. Przechowywanie makaronu:

Jeżeli chcemy mieć makaron na kilka dni to po tym jak go potniemy rozkładamy na stolnicy lub stole i czekamy jak całkowicie wyschnie. Taki makaron najlepiej przechowywać w papierowej torebce.

Print Friendly, PDF & Email
Jeżli masz ochotę na 100 pysznych bezglutenowych przepisów na 4 pory roku nie publikowanych na Kuchennych Wariacjach to zrób sobie prezent i kup nasza ksiażkę :)

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem "Sezonowo Bezglutenowo" to możecie ją sobie sprawić za pośrednictwem księgarni online:

  1. Świat książki
  2. Empik
  3. Tania książka
lub stacjonarnie np. w Empiku :)

 



3 thoughts on “Domowy makaron – jak zrobić”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *