- Zupa rydzowa - listopad 21, 2023
- Kasza gryczana z zielonymi warzywami (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 20, 2023
- Gulasz warzywny z soczewicą (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 9, 2023
Nasza biblioteczka co raz bardziej zwiększa swoją objętość ale nie ukrywamy, że bardzo nas to cieszy :) Tym razem książka kulinarna jaka trafiła w nasze ręce to „Smaki Izraela” autorstwa Nidy Degutiene.
Nida wychowała się w Druskiennikach miejscowości turystycznej gdzie mieszkańcy jak i jej rodzina przyjmowali u siebie turystów. Dzięki mamie i gościom odkryła część sekretu żydowskich potraw. W 2009 wyjechała do Izraela na pięć lat, gdzie jedzenie zajmuje specjalne miejsce w życiu każdego człowieka – stoły pełne jedzenia i picia :) Izraelici nie tylko dzielą się swoimi nowinkami kulinarnymi ale również wzbogacają swoją kuchnię pomysłami zaczerpniętymi z innych kuchni.
Ta książka otwiera drzwi do kuchni żydowskiego domu, łączy tradycję ze współczesnością. Jest wędrówką po tradycjach, świętach i obrzędach kultury żydowskiej. W książce znajdziemy nie tylko ciekawe przepisy ale również i piękne fotografie. Każdy przepis poprzedzony jest krótszym lub dłuższym wstępem o danej potrawie.
Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów.
- Meze i przekąski
- Śniadanie
- Sałatki
- Zupy
- Mięsa
- Ryby
- Street Food
- Dania wegetariańskie
- Zapiekanki i placki
- Wypieki
- Dodatki
W rozdziale „Meze i przekąski” znajdziemy informacje na temat bakłażana i przepisy z wykorzystaniem tego warzywa np. słynna pasta z bakłażanów babaganusz, jak również przepisy na meze z marokańskiej marchewki, pastę z orzechów włoskich z papryką, przekąskę z bakłażana i papryki, hummus, przekąskę ze śledzia, rybę po żydowsku, pasztet, ceviche z mango. W rozdziale tym dowiemy się również czym jest jedzenie koszerne.
Kolejny rozdział to „Śniadanie”. Jest tu kilka propozycji na zróżnicowane śniadania jak: płatki śniadaniowe, szakszuka, frittata z cukinią, pudding ryżowy, bliny i różne nadzienia do nich. Na koniec dowiadujemy się o Święcie Namiotów zwanym Sukkot.
W rozdziale „Sałatki” znajdziemy przepisy na różnorodne sałatki jak: sałatkę izraelską, fatusz, tabbouleh, sałatkę z natka pietruszki i migdałami, sałatkę z komosy ryżowej. Na koniec rozdziału możemy przeczytać o szabasie – najświętszym dniem tygodnia.
„Zupy” to kolejny rozdział książki. Miłośnicy rosołu znajdą tu przepis na rosół po żydowsku. Autorka przekazuje nam również przepisy na różne dodatki jak pyzy, kreplach (żydowskie pierożki) i smażone kluski do rosołu. Inne zupy to zupa marchwiowo-imbirowa, zupa z soczewicy, zupa z topinamburu, zupa z kopru włoskiego i kalafiora, zupa z dyni i słodkiego ziemniaka. Na koniec mamy kolejną ciekawostkę na temat Paschy – najważniejszego Żydowskiego Święta oraz charosetu – rytualnego dania podczas paschy.
Rozdział „Mięsa” rozpoczyna się od przybliżenia nam co to jest czulent (szabasowy gulasz). Poza tym w rozdziale znajdziemy sporo różnych przepisów: pieczeń wołowa, cymes wołowy, faszerowany bakłażan, cebula czy cukinia, gołąbki, klops, kurczak, żeberka. Na koniec możemy się dowiedzieć o Żydowskim Nowym Roku – Rosz Haszana.
W rozdziale „Ryby” znajdziemy ciekawe przepisy z rybami: duszona ryba chraime w sosie pomidorowym, kotlety rybne, ryba z pomidorami, rybny stek, burger z leszcza. Na koniec dostajemy kolejną dawkę ciekawych informacji – tym razem o Purim – najradośniejszym święcie w roku :)
W kolejnym rozdziale „Street Food” dostajemy dawkę kilku przepisów na dania uliczne: falafele, kanapki z kurczakiem, szawarma, burek i kilka nadzień do nich, sabichy oraz knysze. Kolejną ciekawostką jest Szawuot – Święto Nadania Tory.
Rozdział „Dania wegetariańskie” to przepisy na smakowite dania takie jak: papryki nadziewane serem, placki z porów, cymes z miodem i suszonymi śliwkami, placki z kapusty, pieczony bakłażan z kuskusem, placki z orzechów ziemnych, placki z dyni, sosy, wegetariańskie burgery, ciasto filo, polenta. W tym rozdziale dowiemy się o święcie Chanuka (Radosne Święto Świateł).
Następny rozdział to „Zapiekanki i placki” a w nim smakowite: lateks z selerem, z batatów czy z buraczkami, zapiekanka makaronowa klasyczna lub z twarogiem i rodzynkami, kugel makaronowo-kapuściany, zapiekanka twarogowa z macą, pudding z chały z figami oraz na koniec opowieść o macy.
Jest też rozdział „Wypieki” który spodoba się łasuchom słodkiego i nie tylko a w nim: klasyczna chała, pita, teiglachy, nadziewane rogaliki żydowskie, ciastka kokosowo-migdałowe, pączki, cukierki marchwiowe (imberlach), ciasteczka „Uszy Hamana” keks makowo-cytrynowy, szarlotka z żurawiną, ciasto z suszonych owoców i orzechów, jabła pieczone i ciasto jabłkowe z kruszonką oraz tort czekoladowo-kokosowy. Jeżeli chcecie się dowiedzieć coś o winie koszernym to właśnie tutaj znajdziecie o nim informacje.
Na koniec książki w rozdziale „Dodatki” znajdziemy przepisy na: kiszone cytryny, bulion warzywny, sos sezamowy, szermula, zatar, pasta paprykowa, buraczkowy dodatek na gorąco, sos chrzanowy oraz sos jabłkowy.
Tą książkę polecamy wszystkim. Jest tu masa ciekawych i inspirujących przepisów opatrzonych apetycznymi zdjęciami. Oczywiście i my w tej książce znaleźliśmy coś fajnego dla siebie. Po przejrzeniu książki od razu wpadł nam w oczy słodki przepis na tort czekoladowo-kokosowy, który postanowiliśmy upiec :)
Tytuł: „Smaki Izraela”
Autor: Nida Degutiene
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.
Ilość stron: 304
Cena: 59,99 zł.
Oprawa: twarda
Format: 275 x 215 mm
2 thoughts on “Recenzja książki: “Smaki Izraela””