- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
I znów mamy dla Was konkurs książkowy – to już siódmy konkurs w tym roku :) Tym razem możecie stać się właścicielem bardzo fajnej książki “Smaki Izraela” autorstwa Nidy Degutiene.
Zasady konkursu:
1. Tradycyjnie przesyłacie nam jeden przepis z jednym zdjęciem. W przesłanym przepisie powinniście zawrzeć jeden ze składników, który można często spotkać w kuchni żydowskiej tj.: goździki, gałkę muszkatołową, kminek, szafran, cukier, miód, czosnek lub cebula :) Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać przepis i zdjęcie – nie linki do przepisów! Ważne: wysyłacie zdjęcie zrobione przez Was, a nie „zapożyczone” z netu ;)
2. Wasze potrawy mogą być wytrawne lub słodkie – wybór pozostawiamy Wam :) Mała uwaga: przy wyborze zwycięzcy kierujemy się nie tylko wyglądem tego co przygotujecie, ale przede wszystkim bierzemy pod uwagę fakt czy taką potrawę chcielibyśmy sami zjeść :)
3. Na Wasze zgłoszenia czekamy pod mailem: KONKURS@KuchenneWariacje.pl do 10 lipca 2016 r. do północy.
4. Do 13 lipca 2016 r. w niniejszym wpisie poinformujemy do kogo powędruje książka :)
5. Wygraną jest jedna książka “Smaki Izraela” autorstwa Nidy Degutiene.
6. Prosimy aby jak poprzednim tak i tym razem przesyłać po jednej propozycji :)
7. Nie oceniamy zdjęć niemniej im bardziej będzie ono apetyczne tym lepiej bo w końcu najpierw jemy oczami – tylko żeby to były zdjęcia przesłanej potrawy bo już się nam zdarzyło, że przepis nijak nie pasuje do tego co na zdjęciu i choć zdjęcie byłoby fajne to z góry nie bierzemy takich przepisów pod uwagę ;)
8. Wysyłka książki tylko na terenie Polski
Miłej zabawy ;)
Wasze propozycje:
01.WARIACJE NA TEMAT KREPLACH Z FARSZEM Z WĄTRÓBEK DROBIOWYCH – Elżbieta D.
Przepis na 21 pierogów.
Składniki:
- Farsz:
– wątróbki drobiowe – 25 dkg ( kurze i gęsie po połowie)
– cebula – 1 średnia,
– jabłko winne – 1 szt.
– sól – ½ – 1 płaska łyżeczka
– pieprz – szczypta do smaku
– kminek mielony – 1 płaska łyżeczka
– smalec gęsi – 2 – 3 łyżki
– czosnek – 1 ząbek
– mąka – łyżka do obtoczenia wątróbek
- Ciasto :
– mąka – 20 dkg do ciasta i trochę do podsypywania
– KASIA „Maślany smak” – 6 dkg
– woda – ok. 100 ml
- Okrasa:
– cebula – 1 duża
– smalec gęsi – 3 – 4 łyżki
Wykonanie:
- Farsz:
Wątróbkę oczyścić, umyć, osuszyć. Pokroić na mniejsze kawałki. Oprószyć lekko mąką. Usmażyć na smalcu z gęsi. Przełożyć na talerz. Średniej wielkości cebulę obrać, umyć, osuszyć, przekroić na połowę, a każdą połowę na 3 części. Jabłko umyć, podzielić na 4 kawałki, wydrążyć środek. Każdą część pokroić na 3 cząstki. Ząbek czosnku obrać ze skórki, pokroić drobniutko. Na tej samej patelni, na której smażyliśmy wątróbkę, podsmażamy (po dodaniu smalcu z gęsiny) cebulę. Gdy będzie szklista, dodajemy czosnek, mieszamy i lekko podsmażamy. Wkładamy do wątróbki. Teraz smażymy 2 – 3 minuty kawałki jabłka. Na patelnię wrzucamy podsmażone składniki z talerza, dodajemy sól partiami ( nie wrzucać całej łyżeczki ! Smakujemy, bo sól soli nierówna i możemy potrawę przesolić !), pieprz i kminek. Mieszamy i lekko podsmażamy, aby smaki „się przegryzły”. Zdejmujemy z patelni, studzimy. Po ostudzeniu mielimy w maszynce do mięsa. Patelni nie myjemy. Po dodaniu smalcu smażymy na niej pokrojoną cebulę do okrasy pierogów. Cebulę można lekko posolić.
- Ciasto:
Mąkę na ciasto (20 dkg) przesiewamy. Odważamy 6 dkg KASI. Przygotowujemy ciepłą wodę. Łączymy składniki. Wodę wlewamy pomału. Na początku ok. 50 ml. Wyrabiamy ciasto ręką. Regulujemy ilość wlewanej wody, bo wszystko zależy od suchości mąki. Jeśli jest sucha, wody trzeba wlać więcej. Ciasto musi być elastyczne. Przykrywamy je w misce ściereczką. Odstawiamy na 30 minut. W tym czasie mielimy farsz. Po pół godzinie ciasto rozwałkowujemy podsypując na stolnicy mąką, by się nie kleiło. Wykrawamy kwadraty. Nakładamy farsz. Palcami zamykamy pierogi. Robimy „wzorek” widelcem. Zagotowujemy wodę, solimy ją i wrzucamy pierogi partiami (po 5 – 6 na raz). Kiedy wypłyną, odczekujemy 2 – 3 minuty i wyjmujemy na talerz łyżką cedzakową. Polewamy smalcem gęsim z cebulką i podajemy. Wystarczy dla 3 osób. Do pierogów można podać surówkę.
02. Chlebowe bułki nadziane pieczarkami, kaszą jaglaną i serem żółtym – Justyna D.
Składniki: (na ok. 10 sztuk)
W międzyczasie przygotować farsz: Kaszę jaglaną ugotować jak zaleca się na opakowaniu. Pieczarki, czosnek i cebulę obrać. Czosnek i cebulę drobno posiekać, a pieczarki pokroić w kostkę. Cebulkę z czosnkiem zeszklić na oliwie, dodać pokrojone pieczarki i smażyć kilka minut, aż pieczarki zmiękną (ok. 10 minut). Następnie wsypać ugotowaną kaszę, wymieszać i odstawić na bok do wystudzenia.Gdy masa będzie chłodna dodać do niej starty na tarce ser żółty, wymieszać.
03. Mięso mielone przekładane szpinakiem – Diana R.
Warstwa mięsna:
500g mięsa mielonego wieprzowego
1 CEBULA
1/2 ugotowanej marchewki
1/2 ugotowanej pietruszki
1 jajko
1-2 łyżki bułki tartej
2 ząbki CZOSNKU
papryka w proszku, suszona natka pietruszki
GAŁKA MUSZKATOŁOWA
sol, pieprz
Szpinak:
1 opakowanie mrożonego szpinaku
1 łyżka masła
1 ząbek CZOSNKU
sól, pieprz cytrynowy
Mięso mielone dokładnie wymieszać z jajkiem, posiekaną cebulą i czosnkiem, startą marchewką i pietruszką oraz bułką tartą. Całość doprawić do smaku i podzielić na 2 części. Szpinak podsmażyć na maśle, połączyć ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku oraz solą i pieprzem cytrynowym. Formę (u mnie keksówka o wymiarach 12 x 22 cm) wyłożyć papierem do pieczenia i warstwowo napełnić: mięsem, szpinakiem, mięsem. Piec około 30-35 minut w 180 stopniach.
04. Gulasz z indyka po libańsku – Magda O.
Składniki na 2 porcje:
1+1 łyżka masła klarowanego
300 g piersi z indyka
sól, pieprz, słodka papryka
1/4 korzenia selera – obranego i pokrojonego w drobną kostkę
1 por – pokrojony w kostkę
2 ząbki czosnku – drobno posiekanego
1,5 marchewki – obranej i pokrojonej w talarki
1/4 łyżeczki papryczki chilli w proszku
1/4 łyżeczki czubrycy
1/3 laski cynamonu
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
garść żółtej fasoli
10 szparagów pokrojonych w mniejsze kawałki
Przygotowanie:
Pierś z indyka kroimy w kostkę, lekko solimy, pieprzymy i nacieramy słodką papryką. Kawałki indyka chwilę obsmażamy na maśle klarowanym, aby złapał kolor (do stanu “półsurowego” mięsa) i przekładamy na talerzyk. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, następnie wrzucamy selera i smażymy 5 minut, dorzucamy pora, czosnek i smażymy jeszcze 3 minuty. Dokładamy marchewkę i smażymy kolejne 5 minut. Do warzyw dorzucamy ostrą papryczkę, czubrycę i laskę cynamonu. Mieszamy, a następnie całość zalewamy wywarem warzywnym i gotujemy 5-10 minut, po czym dolewamy przecier pomidorowy, dokładamy obsmażonego indyka i fasolkę i gotujemy ok. 25 minut pod przykryciem. Na ostatnie 3 minuty dokładamy szparagi. Potrawkę podajemy z kawałkiem chleba, kaszą jaglaną lub inną ulubioną kaszą.
05. PIEROGI (KREPLACH) Z KARPIEM/ SOS KORZENNY/ BAKALIE – Karolina G.
Składniki:
CIASTO:
- mąka pszenna typ 650 – 500g
- jajo
- woda – 300 ml
- masło- 30 g
FARSZ:
- filet karpia – 700 g
- cebula – 3 szt.
- czosnek – 3 ząbki
- suszone grzyby – 50 g
- sól
- świeżo mielony czarny pieprz
- olej
SOS KORZENNY:
- migdały zblanszowane – 100 g
- miód – 1 łyżka
- cynamon – 1 laska
- goździki – 5-6 szt.
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- zmrożone masło – 100 g
- czerwone wino wytrawne – 200 ml
- rodzynki – 20 g
- pomarańcza
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Mąkę wymieszać z letnią wodą, roztopionym masłem i jajem. Ugniatać ciasto ok. 10 min. Owinąć folią i odstawić na ok. 30 min.
Suszone grzyby namoczyć w ciepłej wodzie i odstawić na godzinę. Potem gotować ok. 10 min. Ugotowane grzyby drobno posiekać. Filety z karpia (bez skóry i ości) zmielić w maszynce do mięsa. Cebule pokroić w kostkę, czosnek posiekać. Na rozgrzanej patelni na oleju smażymy cebulę na złoto. Dodajemy czosnek i posiekane grzyby. Podsmażyć. Wystudzić. Połączyć z karpiem. Doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać.
Cisto rozwałkować i wycinać koła. Na każde nałożyć łyżkę farszu i lepić pierogi. Wrzucić na osolony wrzątek i gotować ok. 1 min. od wypłynięcia na powierzchnię.
Migdały uprażyć na suchej patelni. Na rozgrzaną patelnię wlać miód. Dodać goździki, gałkę muszkatołową, cynamon, rodzynki oraz uprażone migdały i skórkę startą z pomarańczy. Zalać czerwonym winem i redukować na wolnym ogniu ok. 10 min. Dodać sok z pomarańczy i wkręcić kawałki zimnego masła. Doprawić solą i czarnym pieprzem.
Pierogi serwować z korzennym sosem z bakaliami, posypane skórką z pomarańczy i natką pietruszki.
06. Szafranowy ryż z pistacjami i żurawiną – Ania D.
- 2 torebki ryżu basmati
- 100g ryżu brązowego krótkoziarnistego
- 50g pistacji
- 1,5 łyżki suszonej żurawiny
- pęczek koperku
- 1/2 cytryny
- 1 łyżeczka szafranu
- szczypta soli morskiej
- pieprz biały mielony
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- szczypta kurkumy
2 torebki ryżu basmati gotujemy w lekko posolonej wodzie. Ryż powinien być lekko twardy. Następnie gotujemy brązowy ryż krótkoziarnisty w wodzie z dodatkiem kurkumy i szczyptą szafranu – nabierze on dzięki temu pięknego, żółtego koloru. Pistacje obieramy z łupinek. Połowę kroimy na pół, połowę zostawiamy w całości. Siekamy koperek, kroimy suszoną żurawinę na drobne kawałeczki. Ryż mieszamy w misce z odrobiną soli, świeżo mielonym białym pieprzem i sokiem wyciśniętym z połowy dużej cytryny. Następnie dodajemy drobno posiekany koperek, żurawinę i pistacje. Na koniec doprawiamy sałatkę jeszcze odrobiną szafranu i mieszamy z oliwa z oliwek.
07. Miodowe ciasto LEKACH – Elżbieta P.
08. Szafranowe risotto z krewetkami – Dominika S.
Składniki:
– 250 gram ryżu
– 250 gram krewetek
– cebula
– 50 gram masła
– szczypta szafranu
– sól, pieprz
– czosnek
– 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
– 1 łyżeczka sosu sojowego
Na początku przygotowujemy bulion z 1 litra wody. Dodajemy kostkę rosołową, kawałek selera, marchewkę, pieprz czarny, ziele angielskie, rozmaryn, sos sojowy. Zagotowujemy i pozostawiamy na małym ogniu.Na dużej patelni rozpuszczamy masło i smażymy na nim drobno posiekaną cebulkę. Gdy się zeszkli dodajemy ryż i smażymy cały czas mieszając przez 3 minuty. Dodajemy szafran. Następnie stopniowo dolewamy gorący bulion, po łyżce wazowej. Mieszając czekamy aż ryż wchłonie cały bulion, po czym czynność powtarzamy aż do wykorzystania całego bulionu. Ryż będzie miękki.Gdy przygotujemy ryż, zabieramy się za krewetki. Łyżeczkę masła rozpuszczamy na patelni. Dodajemy czosnek. Wrzucamy krewetki i smażymy co jakiś czas mieszając aby się delikatnie zarumieniły przez ok. 5 minut. Krewetki solimy i pieprzymy.Podajemy na risotto.
09. Placki z bobu i młodej kapusty – Hrabina
– 300 g młodej kapusty
– 1 cebula dymka
– 2 ząbki czosnku
– 1 jajko
– bułka tarta do obtoczenia
– olej do smażenia
– sól
– pieprz
– cukier
10. Deser z karmelizowaną gruszką – Anna G.
– biały ryż
Tym razem książeczka, którą są “Smaki Izraela” powędruje do Karoliny, która przesłała nam przepis na pierogi z karpiem i sosem korzennym oraz bakaliami :)
Gratulujemy i zapraszamy wkrótce na kolejny książkowy konkurs, a Karolinę prosimy o kontakt mailowy z danymi gdzie ów książeczkę wysłać :)