- Zupa rydzowa - listopad 21, 2023
- Kasza gryczana z zielonymi warzywami (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 20, 2023
- Gulasz warzywny z soczewicą (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 9, 2023
Samar Khanafer to uczestniczka jednego z programów kulinarnych jakim jest MasterChef i autorka książki „Hummus, za’atar i granaty” :)
Książka ta jest kulinarną podróżą po Libanie gdzie autorka spędzała wakacje. Kuchnia libańska jest złożona z wielu elementów, bazuje na sezonowości i lokalnych produktach. Wieczory w Libanie zawsze kończyły się wspólną kolacją z rodziną i przyjaciółmi. W Libanie posiłek to nie tylko jedzenie lecz przede wszystkim czas spędzony z rodziną. Tak też praktykowała rodzina w Polsce. Samar dorastając praktykowała i nabierała coraz większej wprawy w gotowaniu biorąc rady od rodziców oraz od babci. Jej nauka i doświadczenie spowodowały, że powstały książki gdzie Samar dzieli się tym co sama nauczyła się od najbliższych.
W książce autorka opisuje co znajduje się w każdej libańskiej spiżarni, w której nie może zabraknąć m.in. sumaku, kolendry, tymianku, cynamonu, kuminu, natki pietruszki, gałki muszkatołowej, zataru, sezamu czy mięty, pełna melasy, wód kwiatowych, ryżu, soczewicy, fasoli, mięsa, serów, warzyw, owoców, orzechów i ziaren.
Książka składka się z kilku rozdziałów:
- Przepisy podstawowe
- Mezze
- Zupy
- Ryby i owoce morza
- Mięsa
- Warzywa
- Wypieki i desery
- Napoje
W rozdziale „Przepisy podstawowe” Samar pokazuje przepisy które wykorzystuje w swoich potrawach w dalszej części książki a są nimi: domowy za’atar, tahina, mieszanka siedmiu przypraw libańskich, dmowy jogurt, labneh, harissa, sos taratour, sos czosnkowy, różne dressingi, ryż po libańsku czy kwiatowy syrop cukrowy.
Rozdział „Mezze’ to inaczej małe przystawki. Znajdziemy tu przepisy na hummus, labneh z za’atarem, baba ghanoush, tabbouleh, falafel, sałatkę z bakłażana i ciecierzycy, pieczoną dynię z za’atarem i tahini, sambousek, jajka i sałatki.
W rozdziale „Zupy” znajdziemy przepisy na gęste, sycące i wyraziste zupy o konsystencji gulaszu, często z dodatkiem ryżu: molokhia, zupa z soczewicy na żeberkach, krem z soczewicy, zupa z pieczonego kalafiora, zupa z ciecierzycą, zupa z baraniny, krem z kurczaka, zupa szpinakowa z soczewicą czy szafranowa zupa rybna.
Rozdział „Ryby i owoce morza” tu znajdziemy wiele fajnych przepisów jak: smażony halibut z ryżem, labraks pieczony w tahinie, pstrąg pieczony z czosnkiem i natką pietruszki, sardynki w czosnku i sezamie, tuńczyk w sumaku z arbuzem, ośmiorniczki w pomidorach, małże św. Jakuba w czosnku, krewetki w za’atarze czy szprotki smażone w głębokim oleju.
Dla mięsożerców jest kolejny rozdział „Mięsa”, a w nim: shawarma z kurczaka, z wołowiny lub z baraniny z bakłażanem i granatem, kafta, gołąbki z baraniny, kotleciki jagnięce z natką pietruszki i czosnkiem, liście winorośli z mięsem, kurczak z zieloną soczewicą czy marynowane przepiórki w sukaku.
Rozdział „Warzywa” zawiera wiele fajnych i apetycznych przepisów: kibbeh ze słodkich ziemniaków, gulasz z dyni i ciecierzycy, młode ziemniaki z fenkułem i cytryną, ryż z zieloną soczewicą i prażoną cebulką, okra z pomidorami, zielona fasolka w pomidorach, kasza bulgur z warzywami i harissą, pieczone buraki z za’atarem, bakłażany w beszamelu czy pieczona ciecierzyca.
Dla lubiących „Wypieki i desery” Samar proponuje: chleb arabski, sezamowe paluszki kaak, ciasto daktylowe z wodą różaną, libańskie pączki, daktylowe trufle z różą, baklawa, pieczone morele z melasą z granatów, daktyle z kremem z mascarpone i migdałami, libański koktajl owocowy czy pudding ryżowy.
W ostatnim rozdziale „Napoje” znajdziemy: kawę z kardamonem, herbatę z miętą i migdałami, napar różany, lemoniadę z granatów, sahlab i jallab.
Książka zawiera wiele ciekawych przepisów i opatrzona jest apetycznymi zdjęciami potraw. W książce każdy znajdzie coś dla siebie. Trafimy tu również na przepisy dla osób na diecie bezglutenowej.
I my znaleźliśmy coś dla nas – jest to kurczak z zieloną soczewicą z dodatkiem ryżu – polecamy :) Przepisik na niego oczywiście już wkrótce na naszym blogu :)
Tytuł: „Hummus, za’atar i granaty”
Autor: Samar Khanafer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
Ilość stron: 320
Cena: 69,99 zł.
Oprawa: twarda
Format: 270 x 210 mm
Recenzja nie porywa, natomiast sam książka i przepisy są łudząco podobne do tych w “The Lebanese Kitchen” Salma Hage ;)
ok, może lepiej by było napisać: “kilka słów o książce…” niż recenzja