Recenzja książki: “Hummus, za’atar i granaty”

Magda

Samar Khanafer to uczestniczka jednego z programów kulinarnych jakim jest MasterChef i autorka książki „Hummus, za’atar i granaty” :)

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Książka ta jest kulinarną podróżą po Libanie gdzie autorka spędzała wakacje. Kuchnia libańska jest złożona z wielu elementów, bazuje na sezonowości i lokalnych produktach. Wieczory w Libanie zawsze kończyły się wspólną kolacją z rodziną i przyjaciółmi. W Libanie posiłek to nie tylko jedzenie lecz przede wszystkim czas spędzony z rodziną. Tak też praktykowała rodzina w Polsce. Samar dorastając praktykowała i nabierała coraz większej wprawy w gotowaniu biorąc rady od rodziców oraz od babci. Jej nauka i doświadczenie spowodowały, że powstały książki gdzie Samar dzieli się tym co sama nauczyła się od najbliższych.

W książce autorka opisuje co znajduje się w każdej libańskiej spiżarni, w której nie może zabraknąć m.in. sumaku, kolendry, tymianku, cynamonu, kuminu, natki pietruszki, gałki muszkatołowej, zataru, sezamu czy mięty, pełna melasy, wód kwiatowych, ryżu, soczewicy, fasoli, mięsa, serów, warzyw, owoców, orzechów i ziaren.

Książka składka się z kilku rozdziałów:

  1. Przepisy podstawowe
  2. Mezze
  3. Zupy
  4. Ryby i owoce morza
  5. Mięsa
  6. Warzywa
  7. Wypieki i desery
  8. Napoje

W rozdziale „Przepisy podstawowe” Samar pokazuje przepisy które wykorzystuje w swoich potrawach w dalszej części książki a są nimi: domowy za’atar, tahina, mieszanka siedmiu przypraw libańskich, dmowy jogurt, labneh, harissa, sos taratour, sos czosnkowy, różne dressingi, ryż po libańsku czy kwiatowy syrop cukrowy.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Rozdział „Mezze’ to inaczej małe przystawki. Znajdziemy tu przepisy na hummus, labneh z za’atarem, baba ghanoush, tabbouleh, falafel, sałatkę z bakłażana i ciecierzycy, pieczoną dynię z za’atarem i tahini, sambousek, jajka i sałatki.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

W rozdziale „Zupy” znajdziemy przepisy na gęste, sycące i wyraziste zupy o konsystencji gulaszu, często z dodatkiem ryżu: molokhia, zupa z soczewicy na żeberkach, krem z soczewicy, zupa z pieczonego kalafiora, zupa z ciecierzycą, zupa z baraniny, krem z kurczaka, zupa szpinakowa z soczewicą czy szafranowa zupa rybna.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Rozdział „Ryby i owoce morza” tu znajdziemy wiele fajnych przepisów jak: smażony halibut z ryżem, labraks pieczony w tahinie, pstrąg pieczony z czosnkiem i natką pietruszki, sardynki w czosnku i sezamie, tuńczyk w sumaku z arbuzem, ośmiorniczki w pomidorach, małże św. Jakuba w czosnku, krewetki w za’atarze czy szprotki smażone w głębokim oleju.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Dla mięsożerców jest kolejny rozdział „Mięsa”, a w nim: shawarma z kurczaka, z wołowiny lub z baraniny z bakłażanem i granatem, kafta, gołąbki z baraniny, kotleciki jagnięce z natką pietruszki i czosnkiem, liście winorośli z mięsem, kurczak z zieloną soczewicą czy marynowane przepiórki w sukaku.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Rozdział „Warzywa” zawiera wiele fajnych i apetycznych przepisów: kibbeh ze słodkich ziemniaków, gulasz z dyni i ciecierzycy, młode ziemniaki z fenkułem i cytryną, ryż z zieloną soczewicą i prażoną cebulką, okra z pomidorami, zielona fasolka w pomidorach, kasza bulgur z warzywami i harissą, pieczone buraki z za’atarem, bakłażany w beszamelu czy pieczona ciecierzyca.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Dla lubiących „Wypieki i desery” Samar proponuje: chleb arabski, sezamowe paluszki kaak, ciasto daktylowe z wodą różaną, libańskie pączki, daktylowe trufle z różą, baklawa, pieczone morele z melasą z granatów, daktyle z kremem z mascarpone i migdałami, libański koktajl owocowy czy pudding ryżowy.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

W ostatnim rozdziale „Napoje” znajdziemy: kawę z kardamonem, herbatę z miętą i migdałami, napar różany, lemoniadę z granatów, sahlab i jallab.

Recenzja książki: "Hummus, za'atar i granaty"

Książka zawiera wiele ciekawych przepisów i opatrzona jest apetycznymi zdjęciami potraw. W książce każdy znajdzie coś dla siebie. Trafimy tu również na przepisy dla osób na diecie bezglutenowej.

I my znaleźliśmy coś dla nas – jest to kurczak z zieloną soczewicą z dodatkiem ryżu – polecamy :) Przepisik na niego oczywiście już wkrótce na naszym blogu :)

kurczak z zieloną soczewicą

Tytuł: „Hummus, za’atar i granaty”
Autor: Samar Khanafer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
Ilość stron: 320
Cena: 69,99 zł.
Oprawa: twarda
Format: 270 x 210 mm

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Print Friendly, PDF & Email
Jeżli masz ochotę na 100 pysznych bezglutenowych przepisów na 4 pory roku nie publikowanych na Kuchennych Wariacjach to zrób sobie prezent i kup nasza ksiażkę :)

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem "Sezonowo Bezglutenowo" to możecie ją sobie sprawić za pośrednictwem księgarni online:

  1. Świat książki
  2. Empik
  3. Tania książka
lub stacjonarnie np. w Empiku :)

 



3 thoughts on “Recenzja książki: “Hummus, za’atar i granaty””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *