- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
W styczniowych książkowych wariacjach mamy dla Was kolejny przepis z naszej biblioteki :) Tym razem zaglądnęliśmy do książki Doroty Świątkowskiej “Moje Wypieki – Wielki powrót”, z której zrobiliśmy sernik tiramisu. My kawy nie pijemy, ale kawa w deserze to bajka więc często sięgamy po takie słodkości :)
Składniki na sernik tiramisu:
Spód:
– 160g herbatników kakaowych
– 30g roztopionego masła
Masa serowa:
– 500g twarogu tłustego zmielonego dwukrotnie (ewentualnie ser z wiaderka ale dobrej jakości)
– 250ml śmietany kremówki 36%
– 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
– 3 duże jajka
– 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
– 2 łyżki amaretto
– 3 łyżki mąki pszennej
Krem śmietankowy z amaretto:
– 150g serka mascarpone
– 400ml śmietany kremówki 36%
– 3 łyżki likieru amaretto
– 3 łyżki cukru pudru
Przed wykonaniem kremu serek i śmietana winny być mocno schłodzone.
Wykonanie spodu sernika:
Zaczynamy od wykonania spodu sernika. Ciasteczka i roztopione masło wrzucamy do malaksera bądź blendera i miksujemy na jednolitą masę. Taka masa powinna wyglądać jak mokry piasek. Następnie masę przekładamy do tortownicy (forma 23-24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy dociskając do dna formy. Wkładamy do lodówki na 30 minut.
Wykonanie masy serowej.
Zanim zaczniemy, wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Najpierw śmietanę kremówkę przelewamy do garnuszka i dodać do niej kawę. Podgrzewamy aż kawa się rozpuści ale nie doprowadzamy do zagotowania śmietany. Gdy kawa się rozpuści ściągamy garnek z palnika i zostawiamy do ostygnięcia – tak aby śmietana miała pokojową temperaturę. Kiedy śmietana przestygnie w misie miksera umieszczamy twaróg, śmietanę z kawą, cukier, jajka, amaretto, mąkę i miksujemy do połączenia się składników. Aby sernik nie wyrósł a później opadł staramy się miksować jak najkrócej żeby nie napowietrzyć masy. Przygotowaną masę przelewamy na wyłożony spód i pieczemy w temperaturze 150 stopni (grzałka góra/dół) przez ok. 45 minut (lub troszkę dłużej) aby powierzchnia sernika była ścięta i lekko wypieczona. Po upieczeniu wyjmujemy sernik, studzimy, a następnie schładzamy w lodówce.
Wykonanie kremu śmietankowego
Wszystkie składniki umieszczamy w misie miksera i ubijamy aż powstanie gęsty krem, który wykładamy na schłodzony sernik. Wyrównujemy i wkładamy do lodówki aby krem nieco stężał.
Gotowy sernik tiramisu przed podaniem oprószamy kakao i oddajemy się kawowej przyjemności :)
Smacznego :)
Genialny! Wyszedł Wam cudny…Od samego patrzenia robię się głodna :)
dziękujemy :)
Boski sernik!
:)
Niestety w praktyce wychodzi on dużo gorzej :-( mam sprawdzony piekarnik ale na etapie czytania opisu przygotowania nasunęły mi się dwie wątpliwości: 1 – mąka pszenna, zamiast ziemniaczanej lub budyniu? hm.. 2 – pieczenie masy serowej ok 45 minut lub dłużej. hm… duże wątpliwości. To około czy dłużej? Ja piekłam ponad godzinę a mimo wszystko w efekcie końcowym dolna część kawowa była zbyt luźna :(( dlatego, mam duże wątpliwości do tej kwestii. No cóż, nie wszystko złoto co się świeci jak to powiadają… ;-)
No to może ustosunkuje się do niniejszego komentarza :)
1. Niestety, ale raczej musiało być coś źle zrobione bo i autorce przepisu tj. Dorocie Świątkowskiej i nam ów sernik wyszedł pyszny i bez żadnych problemów – ani z konsystencją, ani smakowych :)
2. Mąka pszenna: również i ona może być wykorzystana gdyż wiąże całość tak samo jak mąka ziemniaczana
3. “pieczenie masy serowej ok 45 minut lub dłużej. hm… duże wątpliwości” – ale jakie wątpliwości? Piekarnik niestety piekarnikowi nie równy jak i wykorzystany ser więc jeżeli konsystencja dalej jest na wpół ścięta to przedłużamy pieczenie i stąd te “lub dłużej” :)
4. “dolna część kawowa była zbyt luźna” – co może mieć na to wpływ? wielkość jajek, jakość sera, temperatura piekarnika.
Proszę mi wierzyć, że nie publikujemy przepisów, które nie wyszły. Dodatkowo zawsze publikujemy zdjęcia potrawy, która wyszła z przytoczonych składników i z czasu jaki trzeba było na wykonanie potrawy poświęcić więc myślę, ze warto jeszcze raz spróbować powtórzyć zgodnie z podanymi wytycznymi ;)
…….dodać do niej mieloną kawę.Podgrzewamy aż kawa się rozpuści……………..ratunku !!!!! kawa mielona ma się rozpuścić, jak to możliwe.
chodzi o kawę rozpuszczalną – jak w składnikach ;) Mielona faktycznie może później zmylić więc poprawimy aby było 100% pewności ;)
Obłędnie wyglada i zapewne podobnie smakuje :) Mam tylko pytanie jak długo zachowa świeżość? Można przygotować go dwa dni wcześniej? A sam wierzch dzień przed podaniem?
Sernik jest bardzo pyszny – polecamy :) U nas ciasta bardzo szybko znikają, więc ciężko jest nam określić jak długo utrzymują świeżość. Aby sernik był świeży i smaczny to najlepiej zrobić go dzień wcześniej, wtedy też odpowiednio się zwiąże.
Zrobiłam jako swój pierwszy wypiek w nowej kuchni. Zrobiłam wszystko dokładnie jak w przepisie – trzymałam równiutkie 45min w piekarniku i… sernik wyszedł obłędny! Już mam zamówienie od rodziny na zrobienie drugiego, bo ten rozszedł się niewiarygodnie szybko. Bardzo dziękuję! I już wertuję wasze kolejne przepisy :) Pozdrawiam serdecznie.
Super, że sernik wyszedł :) Mamy nadzieję że nasze kolejne przepisy też przypadną do gustu :)