- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
Rolada biszkoptowa jest jednym z naszych ulubionych rodzajów ciast. Może być jasna i ciemna, owocowa i czekoladowa, z polewą i posypana cukrem pudrem, z owocami i kremem – wszystko co nasza fantazja nam podpowie i na co będziemy mieć ochotę :) Czasami jednak mamy z nią małe problemy choć tak naprawdę jest bardzo prosta do wykonania – biszkopt, nadzienie , zwijanie i już :) Tak czy inaczej aby Wam ułatwić pierwsze starcie z tym rodzajem ciasta postanowiliśmy w naszym kąciku kulinarne ABC przygotować krok po kroku jak zrobić taką roladę . Oprzemy się na roladzie czekoladowej aczkolwiek tak samo postąpimy z roladą jasną czyli taką, do której nie dodamy kakao.
Składniki na roladę czekoladową: – 6 jajek – 50 g mąki pszennej tortowej – 10 g mąki ziemniaczanej – 80 g cukru kryształ – 30 g kakao |
Składniki na roladę jasną: – 6 żółtek – 3 białka – 80 g cukru – 60 g mąki tortowej – 15 g mąki ziemniaczanej |
Składniki na biszkopt powinny mieć temperaturę pokojową.
Blacha do pieczenia 23×33 cm
1. Przygotowanie rolady zaczynamy od… nagrzania piekarnika :) To istotne ponieważ ciasto jest biszkoptowe więc nie powinno czekać na pieczenie gdyż napowietrzona masa opadnie i ciasto może być zbyt cienkie i cała praca pójdzie na marne. Tak więc najpierw nastawiamy piekarnik na 180 stopni (grzałka góra – dół z termoobiegiem) lub 190 bez termoobiegu.
2. Następnie przygotowujemy blachę, którą smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia.
3. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ciasta. Białka oddzielamy od żółtek. W pierwszej kolejności ubijamy białka na sztywną pianę. Następnie cały czas miksując dodajemy po trochu cukru (na jakieś 4-5 razy) aż białka ubiją się na sztywną i lśniącą pianę. Kiedy to się stanie dodajemy po jednym żółtku i dalej miksujemy (krótko) aż do połączenia składników. Na końcu wsypujemy przesianą mąkę i kakao (w wersji czekoladowej) i delikatnie mieszamy aż całość się połączy.
4. Przygotowaną masę wylewamy na blachę wyłożoną papierem (pamiętajcie o tym bo będzie po roladzie). Blaszkę wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 10 minut – do suchego patyczka (po 9 minutach warto sprawdzić czy już ciasto się nie upiekło). Staramy się aby wyjąć ciasto w odpowiednim momencie tj. jak już będzie upieczone, żeby go nie przesuszyć gdyż przy zwijaniu nam popęka.
5. Kiedy ciasto się piecze przygotowujemy lnianą ściereczkę lub gazę. Rozkładamy na blacie i posypujemy cukrem pudrem lub delikatnie kakao w wersji czekoladowej.
6. Od razu po upieczeniu roladę zdejmujemy z blaszki i przekładamy na przygotowaną wcześniej ściereczkę papierem do pieczenia od góry. Ściągamy papier, zawijamy kawałek ściereczki na biszkoptowy blat i delikatnie zwijamy jeszcze ciepły biszkopt. Upieczony biszkopt powinien mieć ok. 1,5 cm grubości. Tak zawiniętą roladę zostawiamy do wystudzenia (30-60 min w zależności od temperatury otoczenia). Roladę musimy od razu zwinąć gdyż po wystudzeniu mogłaby mocno popękać. Jeżeli pomimo wszystko pojawi się jakieś pęknięcie to nie załamujemy rąk tylko zwijamy dalej i zostawiamy do wystudzenia :)
7. W między czasie kiedy nasza rolada studzi się przygotowujemy nadzienie, którym może być np. czekoladowy mus, cytrynowy krem czy ubita bita śmietana z owocami – wszystko zależy od Was i przepisu, który wykonujecie :)
8. Po wystudzeniu ciasta delikatnie je rozwijamy. Powinno nabrać zaokrąglonego kształtu – takiej łódeczki.
9. Ciasto przekładamy na papier do pieczenia i pokrywamy je przygotowanym nadzieniem z punktu 7. Masę nakładamy zgodnie z wykonywanym przepisem aczkolwiek można wziąć pod uwagę to, że po bokach rolady możemy nałożyć masy mniej gdyż przy zwijaniu nadmiar i tak wyjdzie bokiem.
10. Po nałożeniu masy roladę zwijamy tak jak została rozwinięta. Zawijamy dość mocno w papier i wkładamy do lodówki aby nadzienie rolady się zestaliło (przynajmniej na godzinę lub w zależności od przepisu).
11. Po zestaleniu możemy naszą roladę oprószyć cukrem pudrem, obłożyć ubitą śmietaną czy też oblać polewą czekoladową i pokroić na kawałeczki :)
O czym powinniśmy pamiętać przy przygotowaniu rolady biszkoptowej:
– ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika
– pieczemy tylko do momentu suchego patyczka gdyż dłuższe pieczenie spowoduje, że nasz biszkopt się wysuszy, a tym samym może pękać
– forma do pieczenia biszkoptu powinna być zgodna z wielkością przy danym przepisie gdyż za duża spowoduje iż biszkopt po upieczeniu będzie za cienki a zbyt mała że będzie zdecydowanie za gruby a to nie blat na tort ;)
– roladę po upieczeniu zwijamy jak jest ciepła – nie czekamy aż wystygnie gdyż popęka po zwinięciu
– wypełnienie rolady nakładamy kiedy ciasto jest wystudzone