- Zupa rydzowa - listopad 21, 2023
- Kasza gryczana z zielonymi warzywami (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 20, 2023
- Gulasz warzywny z soczewicą (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 9, 2023
Kiedy książka trafiła w nasze ręce od razu bardzo nam się spodobała bo znów jest to książka tematyczna a takie lubimy najbardziej. Jeżeli i Wy chcecie się dowiedzieć co znajdziemy w książce “Ciasta drożdżowe słodkie i wytrawne” autorstwa Tadeusza Barowicza to zapraszamy do niniejszej krótkiej recenzji :)
Zaglądając na pierwsze strony książki autor wprowadza nas w świat ciast drożdżowych. Pokazuje jak zrobić podstawowe ciasto drożdżowe, jak przygotować je w jednym lub w dwóch etapach. Dodatkowo oprócz informacji o ciastach wypiekanych mamy też garść przydatnych porad na temat ciast drożdżowych ale smażonych – np. jak je formować aby się prawidłowo usmażyły.
Dodatkowo dostajemy garść porad co powinniśmy zrobić aby nasze ciasto było idealne – ważne jest aby wszystkie składniki na ciasto miały jednakową temperaturę. Autor zwraca również uwagę na to aby do wypieków używać świeżych a nie przeterminowanych drożdży oraz dobrego masła. Oprócz tych dobrych wskazówek na wstępie możemy też dowiedzieć się jakie wady ma ciasto drożdżowe i jak możemy podzielić wyroby drożdżowe tj. na ciasta nadziewane, placki, strucle, babki drożdżowe i pączki oraz kulebiaki, racuchy czy bliny. Na końcu wprowadzenia do przepisów mamy tabelkę pokazującą ile gramów danego produktu mieści się w szklane, łyżce czy łyżeczce, ale nie trzeba z tego korzystać gdyż każdy przepis ma podane dokładne ilości składników choć nie da się ukryć że to przydatna rzecz.
Autor swoje przepisy podzielił na dwie części tj. przepisy na ciasta drożdżowe słodkie i ciasta drożdżowe wytrawne. Nie da się ukryć, że ciasta drożdżowe są bardzo popularne, ale też pracochłonne (czasochłonne) niemniej dzięki temu podziałowi można od razu zauważyć, że z tych ciast przygotujemy potrawy na różną porę dnia tj. na śniadanie, obiad czy kolację :)
Po wstępie, w pierwszej części książki dostajemy sporą dawkę przepisów na ciasta słodkie takie jak: babki, brioszki, bułeczki, chałki, gofry, rogaliki, mazurki, racuchy, strucle. Znajdziemy tu również przepisy na nadziewane wieńce, rolady, pączki, oponki, drobne ciastka i różne ciasta przekładane (z jabłkami, orzechami, sernik).
W drugiej części książki znajdziemy wiele przepisów na ciasta wytrawne, które nie jednej osobie przypadną do gustu. Wśród ciast wytrawnych mamy do wyboru: bliny, bułeczki nadziewane, obwarzanki, cebularze, kilka różnych chlebów, paluszki słone, makowe czy kminkowe. Są też focaccie, różnorodne pizze, rogaliki, sakiewki, pierogi, paszteciki, racuchy czy kulebiaki tak więc do wyboru do koloru :)
Większość przepisów jest opatrzonych zdjęciami ale też są i takie gdzie zastosowano drobną grafikę. To na pewno daje pole do popisu wyobraźni, która może zaproponować nam wygląd danego wypieku czy potrawy :)
Uważamy, że sympatycy ciasta drożdżowego na pewno znajdą coś dla siebie – tak jak my (już wkrótce przepis z książki na babkę keksową) – bo oprócz przepisów na potrawy codzienne znajdziecie tez przepisy na wypieki świąteczne :) Znajdzie się też coś i dla osób na diecie bezglutenowej – jak chleb z mąki kukurydzianej – ale to można rzec taki dodatek do całości gdyż większość przepisów opiera się na mące pszennej.
Książkę możemy z czystym sumieniem polecić każdemu. Jedynie co to mamy uwagę do autora o następującą rzecz: określenie temperatury wypieku tzn. że w przepisie warto podawać konkretną wartość a nie np. używać określenia “średnia” bo dla jednego będzie to 100 stopni a dla innej osoby 180 mając na uwadze wstęp autora, że ciasta drożdżowe lubią wysoką temperaturę.
Tytuł: „Ciasta drożdżowe słodkie i wytrawne”
Autor: Tadeusz Barowicz
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.
Ilość stron: 288
Cena: 59,99 zł.
Oprawa: twarda
Format: 210 x 250mm
3 thoughts on “Recenzja książki “Ciasta drożdżowe słodkie i wytrawne””