- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy urządzenie wielofunkcyjne w użytku bardzo byliśmy ciekawi czy sprawdzi się w naszej kuchni. Gdy robot Monsieur Cuisine Plus marki SilverCrest dostępny w sieci sklepów Lidla wpadł w nasze ręce stwierdziliśmy że przetestujemy go i zobaczymy jak sobie poradzi z prostymi czynnościami w bezglutenowej kuchni.
Na początek może kilka informacji o tym urządzeniu. Zacznijmi od tego co może – a może wiele:
- ubija i emulguje
- gotuje
- smaży
- miesza i ugniata
- gotuje na parze
- miksuje
- blenduje
Dodatkowo urządzenie również waży z dokładnością 1g – maksymalnie do 5 kilogramów – co niewątpliwie jest przydatną funkcją (takiej opcji nie miała poprzednia wersja MC).
Moc Monsieur Cuisine Plus to 1200W przy czym mikser pracuje na mocy 800W a gotowanie 1000W. Jeżeli chodzi o temperaturę gotowania to może ona wynieść maksymalnie 130 stopni (minimalna temperatura pracy to 37 stopni).
Jak już wspominaliśmy, urządzenie może zastąpić wiele urządzeń pracujących w kuchni. Można ubić nim białka na pianę do bez czy biszkoptów – do tego służy specjalna nakładka (minimum dwa białka). Można też dzięki niemu przyrządzić domowy majonez, posiekać zioła (najlepiej używając trybu TURBO) czy też podsmażyć cebulkę lub mięso przed duszeniem. Dodatkowo przyrządzimy zupę (idealna do zup kremów), wyrobimy ciasto na pizzę czy chleb, ugotujemy na parze całe danie dzięki trzem pojemnikom – np. ryż, warzywa i na trzecim kurczaka.
My w tej naszej krótkiej przygodzie postanowiliśmy zacząć od czegoś czego często używamy mianowicie od kaszy gryczanej i ryżu, z których zrobiliśmy mąkę. Urządzenie poradziło sobie nie gorzej niż to co można kupić w gotowych opakowaniach a do tego przynajmniej wiemy co mamy w paczce, bez wszelkich dodatków w postaci np. tańszych mąk (np. pszennej bo w przypadku bezglutenowców jest zabronione). Podczas dotyku nie było czuć różnicy między mąka kupną, a tą zmieloną w urządzeniu.
Stwierdziliśmy, że sprawdzimy – co było czystą formalnością – jak sobie poradzi z mieleniem siemienia lnianego i orzechów. W ciągu minuty mieliśmy zmielone siemię lniane, natomiast kilkanaście sekund na najwyższym trybie z orzechów włoskich zrobiło się masło orzechowe – tutaj trzeba zmniejszyć moc do 5 żeby orzechy posiekać i żeby było je czuć podczas jedzenia.
Sprawdziliśmy również Monsieur Cuisine Plus jak sobie radzi podczas smażenia, siekania i gotowania. Nie da się ukryć, że nie zawiódł naszych oczekiwań i powstał pyszny krem z brokułów, na który przepis mamy poniżej.
Tak czy inaczej, podsumowując krótką przygodę z Monsieur Cuisine Plus, jesteśmy pewni, że często będzie wykorzystywany do różnych działań nie tylko podczas gotowania ale również pieczenia.
ZUPA KREM Z BROKUŁA
Składniki:
– 1 główka brokuła (500g)
– 1 marchewka
– 1 pietruszka
– 1 cebula
– 3 ząbki czosnku
– 3 gałązki natki pietruszki
– 500 ml wody
– 1 łyżka masła
– sól
– pieprz
Składniki na 2 porcje.
Cebulę i czosnek kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do robota i rozdrabniamy za pomocą funkcji turbo przez 10 sekund. Zgarniamy ze ścianek na dno pojemnika. Dodajemy 1 łyżkę masła i dusimy (funkcja przypiekanie 3 minuty). Następnie kroimy marchewkę i pietruszkę i rozdrabniamy przez 10 sekund prędkość 5. Kroimy różyczki brokuła, dodajemy do reszty i również rozdrabniamy (10 sekund prędkość 5). Teraz przyprawiamy, dodajemy kawałki natki pietruszki. Dodajemy wodę i gotujemy (20 minut, 100 stopni, prędkość 1).
Po ugotowaniu zupy miksujemy ją na gładki krem (najpierw 30 sekund prędkość 4 a następnie 1 minutę prędkość 7-8).
Jeżeli jest taka konieczność to jeszcze na koniec doprawiamy.
Smacznego :)
Patrzę patrzę i napatrzeć się nie mogę! Piękne zdjęcia, piękny przejrzysty i nowoczesny szablon i autorzy widać, że z ogromną pasją! Świetny pomysł z tymi bezglutenowymi przepisami. Nic tylko pogratulować i życzyć dalszych sukcesów w nowych roku ???
Pozdrawiam!
Justyna
dzięki Justynko i dla Ciebie również wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
Mam pytanie jak zrobiłeś ten krok: “Dodajemy wodę i gotujemy (20 minut, 100 stopni, prędkość 1)”? W “moim” jest albo opcja steamer (dampfgaren) i wtedy nie mogę zmienić temperatury albo anbraten gdzie max czas to 14 min :/
Nie używamy tych opcji co piszesz tylko wciskamy start i zupa się gotuje :)
Dzięki, w końcu też na to wpadlam, taaa ;) przepis fajny, zupa zjedzona :)
Super :)
Mam też to cudenko ale mam problem z ubiciem piany z białek. Bo próbowałam parę razy ale nawet po 10 minutach białka nie są ubite. Ma Pan jakieś wskazówki.
Szczerze powiedziawszy nie używaliśmy MC+ do ubijania białek ponieważ białka ubijamy zwykłym mikserem.
tak jakoś staroszkolnie wygląda, ja mogę też mój zarekomendować, mam go już dość długo i jest żyleta SAM COOK PSC-11
Monsieur Cuisine został unowocześniony i ma lepszy wygląd :)
Jak posiekać w nim ziemniaki?
My nie siekamy w nim ziemniaków, więc trzeba by było zaglądnąć do przepisów