Konkurs: wygraj zestaw książek Kuchnia Lidla :)

słodki facet
Latest posts by słodki facet (see all)

Zgodnie z obietnicą ogłaszamy ostatni konkurs książkowy w tym roku pod wiele znaczącym tytułem “Magia świątecznego stołu” :) Tym razem mamy dla Was nie jedną książkę ale 3 różne zestawy książek :) Tymi książkami są publikacje Kuchni Lidla :)

DSC_1959x900

Zasady:
1. Zgodnie z podanym tematem konkursu czekamy na Wasze świąteczne potrawy. Spróbujcie nas zaskoczyć ciekawymi świątecznymi daniami na słodko, ostro, słono, ciepło czy też zimno :)

2. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać przepis i zdjęcienie linki do przepisów gdyż od teraz takich zgłoszeń nie będziemy brać pod uwagę!  Ważne: wysyłacie zdjęcie zrobione przez Was, a nie “zapożyczone” z netu ;) Prosimy również aby były to przepisy, które jeszcze nie pojawiały się w naszych poprzednich konkursach oraz aby nie były to zdjęcia potraw, które mają przedstawione jakieś produkty co ewidentnie świadczy o tym, że były robione pod inne konkursy – jakoś nie mamy ochotę na reklamowanie produktów, które nie są elementem naszego konkursu ;)

3. Do wygrania są 3 zestawy książek Kuchnia Lidla tj.:

1 nagroda: 3 książki Kuchnia Lidla: Pascal kontra Okrasa, Cukiernia Lidla z autografem Piotra Małeckiego oraz Ryby są super z autografem Karola Okrasy

DSC_1961x900
2 nagroda: 2 książki Kuchnia Lidla: Cukiernia Lidla z autografem Piotra Małeckiego oraz Ryby są super z autografem Karola Okrasy

DSC_1964x900
3 nagroda: 2 książki Kuchnia Lidla: Cukiernia Lidla oraz Ryby są super z autografem Karola Okrasy

DSC_1963x900

Tradycyjnie przy wyborze zwycięzców będziemy kierować się nie tylko wyglądem potrawy, ale przede wszystkim weźmiemy pod uwagę fakt czy taką potrawę chcielibyśmy sami zjeść :) Tym razem będziemy również brać pod uwagę pomysłowość tych świątecznych potraw (tak pod względem wykonania jak i samych składników :) ).

4. Na Wasze zgłoszenia czekamy pod mailem: KONKURS@KuchenneWariacje.pl do 19 grudnia 2015 r. do północy.

5. Do 21 grudnia 2015 r. poinformujemy do kogo powędrują zestawy książek – może dotrą na gwiazdkę :)

6. Prosimy aby przesyłać po jednej propozycji swojego dania :) Prosimy również o podpis w e-mailu żebyśmy wiedzieli, że to nie tylko kopiuj/wklej i bach – mail poszedł ;)

7. Nie oceniamy zdjęć niemniej im bardziej będzie ono apetyczne tym lepiej bo w końcu najpierw jemy oczami – zwłaszcza kiedy nie możemy poczuć ani zapachu ani smaku ;)

8. Wysyłka książki tylko na terenie Polski

Miłej zabawy ;)


A poniżej Wasze konkursowe propozycje – tym razem łącznie z przepisami :)

1. Zbuntowane pie-rogi renifera – Anula W.

Składniki:
200 g mąki tortowej
120 g masła o temperaturze pokojowej
1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany
2 żółtka
szczypta soli
opcjonalnie: 1 łyżeczka curry, solidna szczypta pieprzu ziołowego, odrobina suszonego koperku

2 garście rozmrożonego (tudzież świeżego – jeśli ktoś ma na podorędziu) szpinaku
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka masła
1 małe opakowanie sera typu feta (może być niskotłuszczowy)
szczypta soli
szczypta pieprzu ziołowego
1 białko (do posmarowania pierogów)
trochę suszonego koperku (do posypania)

sos czosnkowy – jako dodatek

Przygotowanie:
Składniki na ciasto (mąkę, masło, śmietanę, żółtka, sól i – opcjonalnie – przyprawy) zagniatamy dokładnie, aż wyjdzie nam sprężysta, połyskliwa kula. Kulę tę owijamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce na 30  minut (a jeśli nam się spieszy – na kwadrans w zamrażarce).

Czosnek rozdrabniamy i podsmażamy na maśle, dodajemy szpinak i smażymy przez kilka minut (jeśli jest w nim jeszcze woda, czekamy, aż odparuje). Pod koniec dodajemy przyprawy i fetę, mieszamy i zostawiamy na małym ogniu przez 1-2 minuty. Studzimy.

Wyjęte z lodówki ciasto wałkujemy na posypanej mąką stolnicy na cienki (około 5-7 mm placek) i wykrawamy z niego koła (wielkość zależy od fantazji – ja użyłam szklanki i wyszły mi całkiem zgrabne małe pierożki – w sam raz na 2 kęsy). Na każde koło nakładamy farsz – lepiej mniej, niż więcej, bo mogą być trudności w lepieniu. Łączymy brzegi każdego koła i dociskamy je widelcem (ten wzorek zawsze kojarzy mi się z domem – pierogi z innych miejsc wyglądają zupełnie inaczej…).

Gotowe pierożki układamy na papierze do pieczenia, smarujemy pędzlem zamoczonym w białku i posypujemy delikatnie koperkiem. Pieczemy w 170 stopniach Celsjusza do zrumienienia ciasta.

Pierożki można wcinać bez niczego, można też podawać je z sosem czosnkowym (gotowym lub na bazie jogurtu naturalnego). No i koniecznie z odpowiednią muzyką w tle… Smakują – co tu kryć – doskonale! :-) Nie tylko w Święta…

04

2. Piernik – Karolina Ł.

Składniki
(na 10 porcji)

na ciasto:
– 4 jabłka (ok. 800g)
– 3 szklanki mąki Graham (ok. 390g)
– 3 jajka (ok. 180g)
– 6 łyżek miodu (ok. 144 g),
– 5 łyżek oleju rzepakowego (ok. 50g),
– ¼ tabliczki gorzkiej czekolady (ok. 25g),
– 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej
– 2 łyżki kakao (ok. 20g),
– 2 łyżeczki cynamonu,
– opakowanie przyprawy piernikowej (ok. 40g),

na polewę:
– ¼ tabliczki czekolady (ok. 25g),
– łyżka mleka (ok. 20 ml)

 Sposób przygotowania
 1. Jabłka obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach.
2. Mieszamy mąkę z kakao, cynamonem, przyprawą piernikową, pokrojoną czekoladą i sodą.
3. Białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem miodu. Do piany stopniowo dodajemy żółtka i miksujemy na wolnych obrotach. Do masy dodajemy olej.
4. Łączymy składniki mokre ze składnikami suchymi.
5. Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
6. Ciasto pieczemy w 180⁰C przez ok. 60 min.
7. Wystygnięte ciasto polewamy polewą czekoladową (rozpuszczamy czekoladę z dodatkiem mleka w kąpieli wodnej).

01

3. Karp pieczony – Piotr Sz.

Składniki:
1 kg karpia sprawionego
200 g moreli suszonych
1 cytryna
200 g masła
3 łyżki oleju rzepakowego
100 g orzechów ( najlepiej włoskich ale mogą być migdały lub ziemne )
świeża natka pietruszki
przyprawy :
sól, pieprz

Na spód naczynia żaroodpornego trzemy masło wcześniej schowane w zamrażarce ( 30 min ) i polewamy olejem rzepakowym. Układamy rybę skórą do dołu. Przyprawiamy solą, pieprzem, z tartą skórką z cytryny, natką pietruszki. Morele kroimy w paski i posypujemy karpia, orzechy siekamy i prażymy chwilę na suchej patelni i dodajemy do ryby. Całość wstawiamy do nagrzanego piekarnika 140 stopni i pieczemy ok 30 min, a w połowie pieczenia rybę skrapiamy sokiem z cytryny. Karpia podajemy z świeżym pieczywem i fasolą z masłem.

02

4. Makowe różyczki – Katarzyna C.

Te makowe drożdżówki przepięknie wyglądają z zewnątrz – jak róże – ale także w środku – po przekrojeniu uzyskujemy wspaniały wzór. A wszystko za sprawą formowania drożdżówek z drożdżowych naleśniczków. Babeczki pysznie smakują, ciasto miękkie i pulchne – warto poświęcić chwilę na ich przygotowanie i zajadać się nimi w święta :)

SKŁADNIKI (12 sztuk):
550g mąki,
½ łyżeczki soli,
25g świeżych drożdży,
70g cukru,
200ml mleka,
100g masła,
2 jajka,
400g masy makowej,

Opcjonalnie: 1 jajko wymieszane z 1 łyżką mleka

PRZYGOTOWANIE:
Masło roztapiamy i studzimy. Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże. Dodajemy 1 łyżkę cukru, 3-4 łyżki mąki i dokładnie mieszamy, aby nie było grudek (powinniśmy otrzymać roztwór o gęstości śmietany). Przygotowany rozczyn odstawiamy na 10 minut aż podrośnie. Jajka miksujemy z pozostałym cukrem i solą. Wlewamy rozczyn i mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i mieszamy. Pod koniec dodajemy roztopione masło. Z ciastem przenosimy się na stolnicę i wyrabiamy kilka minut aż stanie się gładkie i elastyczne. Ciasto przekładamy do miski, oprószamy wierzch szczyptą mąki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż podrośnie i podwoi swoją objętość.

Po tym czasie ciasto wyjmujemy z miski i wyrabiamy jeszcze 2 minuty. Ciasto dzielimy na 12 równych części (po około 86g każda) i formujemy kulki. Każdą kulkę dzielimy na 3 równe części i rozwałkowujemy je na cienkie, okrągłe placki (nie będą one zbyt duże – rozwałkowujemy najcieniej jak się da). Na każdą różyczkę potrzebne będą 3 takie placki.

Każdy z placków smarujemy dość cienko masą makową. Placek składamy na pół i jeszcze raz na pół. Otrzymamy takie jakby naleśniki.

Trzy naleśniki układamy tak, aby ich wierzchołki zachodziły na siebie. Zwijamy je tworząc kształt róży. Gotowe róże przekładamy do formy muffinkowej, którą lekko smarujemy masłem. Odstawimy je na kilka minut, aby podrosły. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Babeczki pieczemy 15-20 minut – aż się zarumienią.

Opcjonalnie można je przed pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem – uzyskamy w ten sposób ładną, brązową, błyszczącą skórkę. Muffinki po upieczeniu oprószamy cukrem pudrem.

03

5. Kotlety z kiszonej kapusty z pieczarkami – anonim

Składniki:

  • 1/2 kg kiszonej kapusty
  • 1 szklanka drobno posiekanych pieczarek
  • 1 czerstwa bułka
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka oleju
  • 2 łyżki mąki

Kapustę opłukać zimną wodą, dokładnie wycisnąć. Do kapusty dodać namoczoną, wyciśniętą bułkę i pieczarki. Wymieszać (można zblenderować). Dodać pozostałe składniki, wymieszać, formować kotlety (jak mielone) smażyć na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju na złoty kolor.

07

6. Piernik z musem gruszkowym – Ewelina P.

Ciasto piernikowe z orzeźwiającym musem z gruszek połączone z masą śmietanową z dodatkiem mascarpone to idealny pomysł na „małe, słodkie co nieco”.

Składniki

Ciasto piernikowe
– 2 szklanki mąki pszennej
– 3/4 szklanki cukru
– 2 jajka
– 130g masła
– 130g śmietany 18%
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 płaska łyżeczka sody
– 3 łyżeczki przyprawy do piernika
– 3 łyżeczki kakao
– 1 łyżka miodu
– olej
– kasza manna
Woda do gotowania gruszek
– 5 gruszek
– 1/2 litra wody
– 3 łyżki cukru
– 1/2 laski cynamonu
– 1 gwiazdka anyżu
– sok z połowy cytryny
Masa śmietanowa
– 250g mascarpone
– 200g śmietany 30%
– 1 łyżeczka żelatyny
– 6 łyżek mleka
– 3 łyżki cukru pudru
Poncz
– 2 łyżki kawy rozpuszczalnej
– 30ml likieru amaretto
– 100ml wrzątku
Mus gruszkowy
– 600g gruszki pozbawionej gniazda nasiennego
– 125ml wody
– 2 gruszkowe galaretki
Dodatkowo
– 100g mlecznej czekolady
– 3 łyżki mleka

Wykonanie
1. Woda do gruszek
Gruszki obrać, pozbawić gniazd nasiennych, zostawić ogonki i przekroić
w poziomie na dwie części. Do garnka wlać wodę, sok z cytryny, dodać anyż, cynamon, cukier i zagotować. Do wrzątku dodać połówki gruszek, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu około 10minut. Po tym czasie wyjąć gruszki przełożyć do sitka żeby dokładnie odciekły.
2. Ciasto piernikowe
Jajka ubić z cukrem na puszystą masę. Cały czas miksując dodać śmietanę, rozpuszczone i wystudzone masło oraz miód. Następnie dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao i przyprawą do piernika. Całość dokładnie wymieszać i przełożyć do okrągłej formy o średnicy 23cm wysmarowanej oliwą i posypanej manną. Na wierzchu ułożyć połówki ugotowanych gruszek. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 50minut. Wystudzić i przekroić na dwa blaty.
3. Masa śmietanowa
Śmietanę ubić z cukrem pudrem na sztywno. Następnie dodać żelatynę rozrobioną w mleku. W drugim naczyniu na szybkich obrotach zmiksować mascarpone stopniowo dodając ubitą śmietanę. Całość dokładnie wymieszać.
4. Mus gruszkowy
Obrane gruszki pokroić w kostkę, przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować około 10minut. Następnie wsypać galaretki, dokładnie wymieszać i całość zblenderować. Odstawić do lekkiego stężenia.
5. Poncz
Kawę rozpuścić we wrzątku, wystudzić, dodać amaretto i dokładnie wymieszać.
6. Do formy przełożyć jeden blat ciasta, nasączyć ponczem, następnie wyłożyć połowę masy śmietanowej, wylać mus gruszkowy i wstawić do lodówki na około 40minut. Po tym czasie wyłożyć pozostałą ilość masy śmietanowej, przykryć ciastem, nasączyć ponczem. Na wierzchu polać rozpuszczoną w mleku mleczną czekoladą.

05

7. Mus pomarańczowo-dyniowy z orzechami – Justyna D.

Aromatyczny mus dyniowo-pomarańczowy z dodatkiem orzechów włoskich. Jego kolorek przyciągnie każdego :) Puszysty, nie za słodki, najlepszy schłodzony. Podany podczas świąt Bożego Narodzenia zaskoczy każdego, nawet najbardziej wymagającego gościa. Polecam! :)
Składniki: (na 4 porcje)300 ml śmietanki kremówki 30%
3-4 łyżki miodu
3 łyżki serka mascarpone
200 g puree z dyni
skórka otarta z 1 pomarańczy
3 łyżki soku z pomarańczy
1 łyżeczka cynamonu
garść orzechów włoskichPrzygotowanie:Śmietankę ubić na sztywno, dodać miód, cynamon, serek mascarpone, puree z dyni, skórkę oraz sok z pomarańczy. Wszystko dobrze zmiksować. Tak przygotowany mus przełożyć do 4 szklanek/pucharków. Wierzch posypać posiekanymi orzechami.

06

8. Kruche gwiazdeczki z makiem i serem – Justyna C.

SKŁADNIKI:

  • CIASTO:
  • 200g zimnego masła,
  • 2 szklanki mąki,
  • Szczypta soli,
  • 1 łyżka cukru,
  • ¼ – ½ szklanki zimnej wody,
  • SER:
  • 100g twarogu,
  • 2 łyżki cukru,
  • Skórka i sok z ½ cytryny,
  • 100g gotowej masy makowej,
  • DODATKOWO:
  • 1 jajko+1 łyżka mleka

PRZYGOTOWANIE:

CIASTO: Na stolnicę wysyp mąkę z solą i cukrem. Dodaj zimne masło i posiekaj nożem. Stopniowo dolewaj zimną wodę i zagniataj ciasto. Z ciasta utwórz kulę i włóż je na co najmniej godzinę do lodówki. Po tym czasie ciasto rozwałkuj na grubość 3-5 mm. Z ciasta wytnij gwiazdki – najlepiej użyć kilku foremek wówczas gwiazdki wyjdą różnej wielkości. Na każdej gwiazdce ułóż porcję masy serowej i masy makowej. Przykryj drugą gwiazdką. Ciastka dokładnie zlep i utwórz wzór widelcem. Na każdym ciastku zrób kilka nacięć nożem. Jajko roztrzep z mlekiem i posmaruj nim ciastka. Ciastka piecz około 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Ciastka należy dokładnie zlepić, aby nie rozkleiły się podczas pieczenia i nadzienie nie wypłynęło.

SER: Twaróg rozgnieć widelcem, połącz z cukrem, skórką cytrynową i sokiem. Dokładnie wymieszaj.

08

9. Zapiekanka rybna z makaronem – Katarzyna B.

Składniki:
½ kg ryby (karp, szczupak, lin, sum)
20 dkg włoszczyzny
Średnia cebula
Pół paczki makaronu
3 łyżki masła lub margaryny
2 łyżki tartego parmezanu
¾ szkl. śmietany
1 jajko
Sól
Pieprz
Kostka przyprawy do zup
Tłuszcz do smarowania półmiska

Makaron ugotować w dużej ilości osolonej wody. Odcedzić, przelać gorącą wodą, wymieszać z tłuszczem, aby się nie skleił. Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić na talarki i udusić na półmiękko z dodatkiem tłuszczu i wody. Rybę sprawić, opłukać, zdjąć filety, obrać z ości, pokroić w 2 centymetrowe  paski. Cebulę obrać, pokroić w krążki i usmażyć na jasnozłoty kolor. Do warzyw włożyć rybę, osolić, dodać pieprzu, podlać wodą (pół szklanki) i dusić ok. 15 minut. Na ogniotrwałym półmisku posmarowanym tłuszczem ułożyć dwie warstwy makaronu, przekładając rybą. Całość zalać śmietaną rozrobioną z przyprawą do zup oraz jajkiem i posypać tartym serem. Wstawić do piekarnika na ok. 15 minut. Gdy ser się lekko zarumieni, wyjąć i podawać na tym samym półmisku.

09

10. Pierniczki – Dominika S.

Składniki :
300 gram mąki tortowej
100 gram mąki  pełnoziarnistej
2 jajka
130 gram cukru pudru
100 gram masła
100 gram miodu
1 łyżka przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Masło roztopić i ostudzić. Do miski przełożyć wszystkie składniki do ciasta i dokładnie zagnieść. Miskę z ciastem przykryć ściereczkę i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto wyjmujemy, dzielimy na 2 części. Stolnicę obsypujemy mąką i rozwałkowujemy na niej część ciasta na grubość ok. 0,5 cm. Wykrawamy pierniczki za pomocą foremek i  układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą. Pieczemy w 150 stopniach z termoobiegiem przez 8-10 minut.  Pierniczki możemy dowolnie udekorować.

Ja moje pierniczki posmarowałam rozpuszczoną czekoladą białą i mleczną, następnie maczałam je w kolorowej posypce cukrowej:

  1. czekoladę mleczną z dodatkiem śmietany 30 % (na 50 g czekolady 3 łyżeczki śmietany) rozpuszczamy na malutkim ogniu w rondelku o grubym dnie
  2. białą czekoladą z dodatkiem śmietany 30 % (na 50 g czekolady 4 łyżeczki śmietany) rozpuszczamy na malutkim ogniu w rondelku o grubym dnie

10

11. Tatar z wędzonego łososia – Wojtek K.

Składniki na 2 porcje

  • 100 g wędzonego łososia,
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany,
  • 2 łyżki kaparów,
  • 2 gałązki kopru,
  • 10 bardzo cienkich plastrów ogórka świeżego,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 2 jabłka kaparowe,
  • ewentualnie może być sól, ale łosoś i kapary są słone, więc uważam, że jest ona absolutnie niepotrzebna.

Przygotowanie:

  1. Łososia kroję w kostkę.
  2. Kapary siekam, aby były przekrojone mniej więcej na pół.
  3. Koperek kroję drobno.
  4. Rybę mieszam z kaparami, koperkiem, śmietaną i pieprzem.
  5. Na talerzu układam plasterki ogórka w kształcie kwiatka.
  6. Na ogórku układam tatara, ozdabiam koperkiem i jabłkiem kaparowym.
  7. Skrapiam oliwą.

 11

12. Zawijaniec drożdżowy – Mollisia

Składniki:
 400 g mąki tortowej,
100 g mąki razowej pszennej
50g świeżych drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
90 g cukru
70 g masła /stopionego/
2 żółtkaNadzienie:
250 g sera białego
1 żółtko
2-3 łyżki cukru/ miodu (do smaku)
40 g rodzynek /dobrze namoczonych, lub gotujących się w wodzie lub soku ok 1h na malutkim gazie, by napęczniały/
40 g posiekanych orzechów włoskichWykonanie:
1. Ciasto można przygotować w maszynie, zaczynając od przygotowanych drożdży, potem składników mokrych i na końcu suchych. Drożdże świeże należy najpierw rozetrzeć z łyżeczką cukru, aż się “rozpuszczą” (cukier wziąć z porcji “przynależącej” do ciasta). Żółtka rozetrzeć z cukrem i dopiero taką mieszankę wlać w ramach dodawania tzw. składników mokrych.
2. Ręczne wykonanie ciasta: Przygotowujemy rozczyn: drożdże, trochę cukru, mąki i 1/2 szkl. ciepłego mleka mieszamy i odstawiamy, aż drożdże “ruszą” lub koło kwadransa. Żółtka rozcieramy z cukrem.
3. Mąki przesiewamy, dodajemy do nich rozczyn, mieszankę żółtek i cukru, resztę mleka i masło. Mieszamy, potem wyrabiamy kilka minut, aż ciast będzie elastyczne. Taka ilośc mąki powinna wystarczyć, ale czasem pogoda, wilgotność powietrza, sama mąka spowoduje, że będzie nam brakować jej do podsypania bądź będzie jej za dużo. Dodajemy wówczas odpowiednio: mąki lub ciepłego mleka.
4. Ciast wyrobione odstawiamy na 1,5 h, aż wyrośnie.
5. Przygotowujemy nadzienie: ser przemielamy w maszynce lub w malakserze, aż będzie miało gładką strukturę. Mak sparzamy wrzątkiem. Do sera dodajemy mak, rodzynki i posiekane orzechy. Na koniec dodajemy żółtko.
6. Ciasto rozwałkowujemy delikatnie na grubość 1-2 cm. Całą powierzchnię smarujemy nadzieniem i zwijamy w rulon jak roladę, wzdłuż dłuższego boku. Układamy w nieregularnej formie (zawijas) w dużej tortownicy, wyłożonej papierem do pieczenia (spód, boki smarujemy odrobiną tłuszczu).
7.Odstawiamy do wyrosnięcia na 20-30 min.
8. Rozgrzewamy piekarnik na 180*C.
9. Pieczemy 45-50 min (funkcja góra-dół, bez termoobiegu). Jeśli ciasto zaczyna się za wcześnie rumienić z góry, przykryć folią aluminiową z góry. Sprawdzamy patyczkiem, czy jest upieczone. Spróbujmy “wiórków” pozostałych na patyczku, przypatrzmy sie im, czy nie ma tam surowego ciasta, drożdżowego, czy wilgotny patyczek to raczej kwestia nadzienia. Wówczas wiemy, że ciast jest gotowe. Oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem na bazie soku z cytryny i cukru pudru.

12

13. Pomarańczowy sernik na piernikowym spodzie – Dagmara W.

Składniki:
Piernikowy spód:
1/3 kostki masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżka miodu
50 g czekolady
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
2 jajka
1 szklanka mąki pszennej
skórka otarta z 1 pomarańczyMasa serowa:
1 kg zmielonego twarogu
400 g śmietany 18%
8 jajek
1,5 szklanki cukru
3 budynie śmietankowe
1 pomarańcza (puree)
100 g rodzynekPolewa:
150 g mlecznej czekolady
3-4 łyżki mlekaSposób przygotowania:1. Piernikowy spód: W garnuszku roztapiamy masło z cukrem i razem mieszamy. Następnie dodajemy miód, połamaną czekoladę, przyprawę do piernika, kakao oraz cynamon i razem wszystko mieszamy i podgrzewamy do roztopienia czekolady. Wyłączamy palnik i dodajemy sodę, mleko oraz jajka. Wszystko mieszamy i na koniec dodajemy mąkę i skórkę otartą z pomarańczy i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Masę piernikową przelewamy do formy o wymiarach 24 x 34 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy powierzchnię i pieczemy 15 minut w 180 stopniach.2. Masa serowa: Rodzynki sparzamy we wrzątku i studzimy. Obraną i pozbawioną białych błonek pomarańczę miksujemy na puree. Wszystkie składniki masy serowej miksujemy do połączenia.3. Masę przelewamy na podpieczony spód. Na wierzch sypiemy rodzynki i delikatnie zatapiamy je w masie serowej. Pieczemy jeszcze ok. 60-70 minut w 180 stopniach. Studzimy najpierw w uchylonym piekarniku a następnie wyciągamy i całkowicie zimny wstawiamy do lodówki najlepiej na noc. Czekoladę roztapiamy na parze i mieszamy z mlekiem. Gotową polewą dekorujmy sernik.

13

14. Stefanka – Katarzyna K.

Składniki

Ciasto

– 500 g mąki;
– 1/2 szklanki cukru;
– 200 g zimnego masła lub margaryny;
– 3 łyżki miodu;
– 2 jajka;
– 2 łyżki mleka;
– 1 łyżeczka sody;
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia;
– szczypta soli.

Masa

– 3 szklanki mleka;
– 10 łyżek kaszy manny;
– 200 g masła w temperaturze pokojowej;
– 1/2 szklanki cukru pudru;
– 16 g cukru waniliowego;
– ewentualnie 2 krople ekstraktu waniliowego.

Polewa

– 3 łyżki masła;
– 3 łyżki kakao;
– 3 łyżki mleka;
– 3 łyżki cukru.

Dodatkowo

– słoiczek powideł śliwkowych.

Przygotowanie

Wszystkie składniki na ciasto połącz (masło wcześniej posiekaj) i zagnieć. Gotowe ciasto podziel na trzy równe porcje (w razie konieczności delikatnie podsyp mąką). Jedną z nich rozwałkuj na kształt kwadratu i przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę o bokach około 23 x 28 cm. Piecz około 12-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. W ten sam sposób upiecz pozostałe blaty. Pozostaw do ostygnięcia.
Mleko wlej do garnka. Dodaj kaszę mannę i gotuj, aż masa zgęstnieje (należy ciągle mieszać, aby nie zrobiły się grudki). Pozostaw do ostygnięcia. Miękkie masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą, jasną masę. Dalej miksując, dodaj ekstrakt waniliowy i po łyżce zimny grysik. Nie miksuj długo, tylko do połączenia się składników.
Jeden z placków posmaruj powidłami (ilość wg uznania), wyłóż połowę masy i rozprowadź równomiernie. Przykryj drugim blatem ciasta, lekko dociśnij. Posmaruj ponownie powidłem i wyłóż resztę masy. Przykryj trzecim płatem ciasta i dociśnij.
Na końcu przygotuj polewę. W rondelku połącz wszystkie składniki i chwileczkę gotuj. Polej ciasto gotową polewą. Udekoruj wg uznania (u mnie pokruszony kawałeczek jednego blatu).

Miodownik jest najsmaczniejszy po 1-2 dniach leżakowania w chłodnym miejscu (chociaż u nas znika zaraz po przygotowaniu ;) ).
Do ciast zazwyczaj dodaję domowych powideł. Wówczas mam pewność, że w czasie jedzenia ciasta nie natrafię na kawałeczek pestki.

14

15. Siemieniucha – Justa

Siemieniucha jest tradycyjną zupą stanowiącą początkowo wybitnie proste, codzienne danie. Przygotowywana z 3 zaledwie składników, ewoluowała do rangi regionalnej wielkopolskiej potrawy wigilijnej, choć pod podobnymi nazwami występuje też w innych regionach Polski.  Może wydawać się banalna, niewyszukana, nieświąteczna. Ale tak jadano. I tak się jeszcze gdzieniegdzie je. Dla pamiętania.

Jak to jest zrobione?
1 miara siemienia lnianego lub konopnego
4 miary wrzątku
cukier do smaku

Ziarna utrzeć dokładnie w moździerzu, makutrze lub rozdrobnić w inny sposób. Zalać wrzątkiem, wmieszać i posłodzić. Podawać z ziemniakami w mundurkach albo z kaszą.

Tak wygląda wersja podstawowa. Najklasyczniejsza. U nas podaje się jednak trochę wzbogaconą. Słodzimy miodem, dodajemy suszone jabłka, śliwki i posiekane orzechy włoskie. Ja posypuję jeszcze lekko cynamonem. Każdy może oczywiście komponować swoje unikalne wersje. Bazowa tradycja jest zachowana.

SONY DSC

16. Karkówka z ananasem – Kacper T.

Składniki:
porządna karkówka, tak z 2,5-3 kg,
1 kg kiszonej kapusty,
1 puszka ananasa w plastrach,
oliwa(zrobiłem sobie aromatyzowaną czosnkiem),
1 łyżka suszonego majeranku,
1 łyżka oregano suszonego,
1 łyżka suszonej bazylii,
1 łyżka ostrej papryki,
1/2 łyżeczki suszonego imbiru(świeży też może być),
1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej,
sól, pieprz(oczywiste)
ew. 3 ząbki czosnku rozgniecione, jeżeli nie macie oliwy smakowej.
Na marynatę: Wszystkie przyprawy mieszamy i dodajemy tyle oliwy, aby całość tworzyła rzadką papkę, którą bez problemu wetrzemy w karkówkę. Dokładnie wmasowujemy w mięso przyprawy, im dłużej tym lepiej.Mięso owijamy w folię lub wkładamy do worka, szczelnie zamykamy i do lodówki, na kilka dni(minimum 48 godzin).
Na blachę(najlepiej głębszą, wykładamy połowę kapusty kiszonej, a na nią kilka plasterków ananasa, na to kładziemy karkówkę i obkładamy ją resztą ananasa, całość zakrywamy pozostałą kapustą i polewamy syropem z puszki. Wkładamy do piekarnika i pieczemy w 180*C, każdy kilogram karkówki to 1 godzina pieczenia.
Wierzch kapusty zrobi się czarny, nie jest to wada, nadaje to całej potrawie smaku i aromatu.
Oczywiście pieczeń jest najlepsza drugiego dnia odgrzana, jak to zrobić? Prosto. Na spód naczynia układamy kapustę, a niej układamy naprzemiennie plastry karkówki i ananasa.

16

17. Drożdżowe cinabony z rodzynkami i kandyzowaną pomarańczą – Paulina G.

Składniki:
ciasto:

3 szkl. mąki
1 budyń śmietankowy
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki cukru (max 5)
3/4 szkl. mleka
30 gr drożdży
70 gr masła rozpuszczonego
Ciasto jak na drożdżowe, odstawić do wyrośnięcia

Nadzienie
2 łyżki cynamonu
1.2 szkl cukru + mozna dodać ulubione przyprawy (wymieszać z cukrem.
75 gr masła rozpuszczonego
rodzynki (namoczone wcześniej w wodzie
kandyzowana skórka pomarańczy

Ciasto rozwałkować na prostokąt. pędzelkiem silikonowym posmarować rozwałkowane ciasto roztopionym masłem. Posypać mieszanką przypraw i cukru. Ciasto pokroić na paski o szerokości 5 cm. Zwijać w kształt ślimaka. Lekko spłaszczyć i przełożyć do formy na muffinki lub na blachę. Na wierzchu posmarować rozpuszczonym masłem. 20min /180 stopni.

Domowy sos karmelowy
220 gr cukru
1/4 szklanki wody
zagotować do 180 stopni.
Dodać
50 g masła
180 ml śmietany kremówki 30 lub 36%
duża szczypta soli morskiej lub 1 łyżeczka pasty z wanilii.

Podawać na gorąco z sosem oraz jogurtem naturalnym dla przełamania słodyczy.

17

18. Makówki – Anna K.

1 puszka maku lub 400g maku mielonego
3/4 paczki moreli suszonych
paczka daktyli/figów
paczka rodzynek/żurawiny
orzechy zmielone
1 strucla
ok 0,5 l mleka
4 łyżki miodu

1. Morele, rodzynki (żurawina) sparzyć, pokroić w drobną kostkę.
2. Strucle pokroić na kromki.
3. Mak podgrzać. Mleko zagotować, dodać do niego miód. Kromki strucli moczyć w mleku, wyciągnąć i układać w naczyniu.
4. Na namoczone kromki strucli wyłożyć warstwę maku, posypać morelami, daktylami, orzechami, skórką pomarańczową, rodzynkami.Układać warstwowo, tak by na samym górze znalazł się mak posypany owocami.

18

19. Piernik miodowy – Aleksandra C.

Składniki:

2 jajka
¼ szklanki cukru
¾ szklanki łagodnego miodu
2 szklanki mąki pszennej
½ szklanki oleju
¾ szklanki parzonej kawy
3 łyżeczki przyprawy do piernika
2 łyżeczki sody

Polewa:

¼ szklanki śmietany 30%
¾ tabliczki czekolady gorzkiej 70%

Żółtka z cukrem utrzyj mikserem, następnie dodawaj kolejno miód, olej zmniejsz obroty i powoli wlewaj gorącą kawę (trochę fusów w cieście nie zaszkodzi). Mąkę, sodę i przyprawę do piernika przesiej przez sitko, delikatnie wymieszaj. Ubij pianę z białek ze szczyptą soli. Do płynnej masy wmieszaj mąkę, na koniec dodaj delikatnie mieszając pianę ubitą z białek.

Piecz w formie na keksa wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 190°C przez około 50 minut ( do suchego patyczka ).

Śmietanę podgrzej, uważaj żeby się nie zagotowała. Zdejmij z ognia wsyp do niej pokruszoną czekoladę i wymieszaj trzepaczką do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Poczekaj chwilę aż przestygnie i zgęstnieje. Polej nią wystudzone ciasto.Udekoruj.
19

20. Śledź w futrze – Bernadeta.

Składniki:
2-3 filety śledzi solonych lub marynowanych
2 buraki ćwikłowe
3 ziemniaki
3 jajka
3 marchewki
1 mała cebula
majonez
sól i pieprz do smaku
Buraki, marchewkę i ziemniaki ugotować (ja gotowałam na parze). Jajka ugotować na twardo. Ugotowane warzywa i jajka zetrzeć na tarce o najmniejszych otworach. Cebulę bardzo drobno pokroić w kostkę, sparzyć. Śledzie pokroić w kostkę.
Starte buraczki przecedzić z soku przez gazę lub tetrę. Na dużej desce do krojenia wyłożyć folię spożywczą i rozłożyć warstwę buraczków. Dokładnie wyrównać, najlepiej to zrobić przykrywając drugim kawałkiem foli i dociskając powierzchnię ugniatać buraki. Zdjąć folię.
Kolejno wyłożyć startą marchewkę, ale nie układać jej do końca brzegów, zostawić niewielki margines. Wyrównać. Docisnąć znów przy pomocy foli. Doprawić solą i pieprzem. Wyłożyć warstwę majonezu, rozsmarować.
Następnie ułożyć warstwę ziemniaków, wyrównać, docisnąć pod folią. Przyprawić. Dalej warstwa majonezu, dociśnięte starte jajka i na samym końcu ( na środku) wzdłuż dłuższego boku nałożyć śledzie wymieszane z cebulką.
Delikatnie chwycić boki foli wzdłuż dłuższych krawędzi i skleić roladę. Uformować zgrabny rulon. Delikatnie usunąć folię. Gotową ozdobić świeżym szczypiorkiem i polać majonezem.
SAMSUNG CSC

21. PIERNIK STAROPOLSKI DŁUGO DOJRZEWAJĄCY – Tomasz M.

Składniki:
500 g miodu naturalnego wielokwiatowy
1,5 szklanki cukru brązowego
250 g masła
1 kg mąki pszennej typ 650
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
pół szklanki mleka (125 ml)
pół łyżeczki soli
2 torebki przyprawy korzennej do piernikaI ETAP WYRABIANIE CIASTA- DOJRZEWANIE CZAS TRWANIA 3-4 TYGODNIE1) cukier z miodem oraz masłem rozpuścić w garnku, doprowadzić do wrzenia.
2) do ostudzonego płynu dodać przesianą mąkę z solą i wymieszać ręką
3) sodę oczyszczoną rozpuścić w mleku i dodać do mieszanki, dodać jajka i wymieszać mikserem
4) dodać przyprawę do piernika. Całość umieścić w naczyniu glinianym bądź emaliowanym garnku bez odprysków.
5) Zakryć ściereczką lnianą i mocno związać. Wstawić do lodówki na najniższą półkę na okres min 3 tygodni najlepiej 4 i więcej.II ETAP WYPIEKANIE- 5-7 DNI PRZED PODANIEM1) Ciasto dzielimy na 3 równe części bądź dowolną dopasowaną do naszych blaszek i ilości warstw jaką chcemy wykonać. Pieczone ciasto podwoi swoją objętość stąd należy dopasować grubość ciasta do wypieczenia
2) Placki pieczemy w temperaturze 170°C przez ok 15-20 min.
3) Po wystudzeniu przekładamy powidłami śliwkowymi i dociskamy równomiernie. Całość przykrywamy papierem do pieczenia obciążamy równomiernie i odstawiamy w chłodne miejsce na 5 dni do “skruszenia”

4) całość przed podaniem polewamy czekoladą bądź lukrem wg uznania
21

22. Ciasto daktylowe – Justyna B.

2opakowania suszonych daktyli (ok 250g) zalanych szklanką wrzącej wody i moczonych tak przez ok. 40 minut

ziarenka z laski wanilii (lub ekstrakt waniliowy, albo chociaż aromat, czy cukier z wanilią – ma pachnieć!)
2 duże lub 3 małe jajka
szklanka mąki pszennej
2 łyżeczki domowej przyprawy do piernika (albo kupnej, ale wtedy dajny 3 łyżeczki, bo ich wypełniaczem często jest niestety mąka…)
pół łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
90 g masła
2 łyżki miodu
pół szklanki mleka
Daktyle, kiedy sa już namoczone i miękkie, blendujemy na papkę razem z ziarnami z wanilii.
Masło ucieramy na puch, dodajemy kolejno jajka. Miksując dalej, dodajemy miód i papkę daktylową. Następnie dodajemy przyprawę do piernika oraz mąkę przesianą z poszkiem do pieczenia i sodą. Na koniec dodajemy mleko. mieszamy. Mase wykładamy do kokilek wysmarowanych masłem i pieczemy w 170’C przez ok. 25 minut.
Po upieczeniu łyżeczką wydrążamy trochę czubek ciastka – to będzie miejsce na ekspresowy sos tofii :)

Sos do ciastka daktylowego:
3/4 szklanki cukru
2 łyżki miodu (dzięki niemu karmel będzie stabilniejszy i łatwiejszy przy pracy)
2 łyżki masła
pół szklanki śmietanki kremówki (ale i mleko zda egzamin – sprawdziłam!)
porządna szczypta soli i cynamonu
kilka kostek gorzkiej czekolady lub łyżeczka kakao

Na patelni rozpuszczamy cukier i miód (nie mieszamy!). Kiedy będzie złocisty dodajemy masło, mieszamy. Dodajemy śmietankę, sól i cnamon. Podgrzewamy, kiedy zacznie się gotować dodajemy czekoladę lub kakao, mieszamy do rozpuszczenia i zdejmujemy sos z ognia do przestudzenia.

Upieczonie ciastko z wydrążonym wgłębieniem polewamy sosem toffi. Gotowe! Lepkie, słodkie, rogrzewające dzięki przyprawom korzennym… I wcale nie takie niezdrowe ;)

22

23. Piernik na melasie – Małgorzata S.

Składniki:
Piernik:
– 260 g mąki pszennej
– 1 i 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
– 2 łyżki ciemnego kakao
– 1 łyżeczka cynamonu
– 2 i 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
– 1/4 łyżeczki białego pieprzu
– 2 duże jajka
– 130 g cukru (ja użyłam ciemnego trzcinowego)
– 160 ml melasy trzcinowej
– 180 ml oleju
– Kilka obranych orzechów włoskich do przybrania (opcjonalnie)

Wykonanie:
W misce mieszam: mąkę sodę, kakao, cynamon, imbir oraz biały pieprz.
W osobnym naczyniu ubijam całe jajka, cukier, melasę i olej na gładką masę. Następnie do masy dodaję suche składniki, miksuję tylko do połączenia składników.
Ciasto przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Rozmiar formy: 20/23 cm.
Piekę 50-60 minut do suchego patyczka w piekarniku nagrzanym do 175 stopni C.
Zimne ciasto smaruję polewą czekoladową. Można je też przybrać, np. orzechami włoskimi.

Czekoladowa polewa:
– 3 łyżki gorącego mleka
– 3 łyżki cukru pudru
– 3 łyżki ciemnego kakao
– 100g masła

Do małego garnuszka wlewam mleko i rozpuszczam w nim cukier.
Potem dodaję pokrojone na małe kawałki masło i je rozpuszczam.
Zdejmuję z ognia i wsypuję przesiane kakao. Mieszam energicznie trzepaczką, aby powstała gładka polewa.
Ostudzoną polewam ciasto.

Piernik jest niezwykle aromatyczny i lekko “piekący”. Czekoladowa polewa i orzechy dodają mu tego smaczku, który nie pozwala przejść obojętnie obok drugiego kawałka :)

23

24. Grillowany tuńczyk w rozmarynie z sosem miętowo-cytrynowym – Karolina M.

Składniki na 4 porcje:
– 400 g polędwicy z tuńczyka
–  150 g mieszanki sałat
– 1/2 dużego owocu granatu
– 1 średnia pomarańcza
– ok. 20 ciemnych winogron
– dwie garście orzechów włoskich
– dwie garście świeżych liści mięty
– sok z jednej małej cytryny
– starta skórka z jednej cytryny
– 120 ml oliwy
– 15 g masła
– 2 łyżki miodu
– łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
– łyżka świeżego lub łyżeczka suszonego rozmarynu

Sposób przygotowania:

1. Polędwicę z tuńczyka pokrój na 4 plastry, każdy o grubości ok.1,5 cm. Plastry skrop oliwą i oprósz świeżo zmielonym pieprzem (2/3 łyżeczki) oraz dodaj rozmaryn, marynuj ok. 20 minut, następnie smaż na rozgrzanej patelni grillowej ok. 1,5-2 minuty z każdej strony.
2. Na talerzach lub w miseczkach rozłóż liście sałaty. Na liściach ułóż winogrona pokrojone na połówki oraz cząstki pomarańczy pokrojone na mniejsze trójkąciki.
3. Orzechy podsmaż na maśle, ułóż na liściach sałaty.
4. Wydrąż pestki granatu i posyp nimi sałatę.
5. Sok z cytryny zmiksuj z oliwą, startą skórką z cytryny, świeżymi liśćmi mięty i miodem. Do sosu dodaj szczyptę pieprzu (1/3 łyżeczki), możesz również dodatkowo doprawić sos solą, ja przygotowuję go bez soli, ale to już oczywiście kwestia gustu :).
6. Na liściach sałaty ułóż grillowane plastry polędwicy z tuńczyka. Całość polej sosem miętowo-cytrynowym.
7. Porcję sałatki możesz ozdobić gałązką świeżego rozmarynu, listkami mięty i pestkami granatu.

Wskazówki!
– Sałatkę podawaj z pieczywem, doskonale smakuje z chrupiącą bagietką :)
– Do przygotowania sałatki możesz wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone mięso z tuńczyka, w tym drugim przypadku musisz jednak pamiętać o jego wcześniejszym rozmrożeniu.
24

25. Gołąbki wigilijne z kaszy  kuskus i pieczarek – Monika L.

Składniki:
0,5 kg pieczarek,
2 duże białe cebule,
3  łyżki masła,
sól do smaku,
½ łyżeczki garam masala,
pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
suszona papryka chili świeżo mielona do smaku,
400 g kuskusa,
1 kapusta włoska,
łyżeczka cukru,
3 łyżki ciemnego sosu sojowego,
masło do smażenia i omaszczenia (ok. 1 kostka).

Przygotowanie:
Farsz:
Cebulę kroimy w drobną kostkę. Pieczarki oczyszczamy i kroimy w bardzo drobną kosteczkę, kilka szt. w większe kawałki. (Pieczarki można poszatkować za pomocą robota, wkładamy po kilka sztuk i miksujemy ok. 3- 4 sek.)

Na dużej patelni roztapiamy masło i podsmażamy cebulę z szczyptą cukru. Następnie dodajemy pieczarki i całość podsmażamy do momentu, aż woda z nich odparuje. Doprawiamy na końcu solą i przyprawą garam masala.

Do dużej miski wsypujemy kuskus, zalewamy go ciepłą wodą (nie gorącą) ok. 0,5 cm powyżej kaszy. Kuskus powinien wchłonąć całą wodę (czas ok. 5- 8 min). Dodajemy do niego pieczarki z cebulą, doprawiamy papryką chili, solą i pieprzem.

W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i 1 łyżeczki cukru.

Najpierw wycinamy z kapusty głąb, trzeba uważać, żeby nie naruszyć liści. Liście z wierzchu można delikatnie ściągnąć, a te które się nie dają pozostawić. Kapustę sparzamy i przekładamy na cedzak.

Z każdego liścia, już po sparzeniu, delikatnie nożem ścinamy grube końce i odkładamy na bok. Na desce układamy liść kapusty, nakładamy od strony łodygi farsz i zawijamy w kopertę, najpierw gruby koniec, później brzegi liści do środka i rolujemy.

Do przygotowania gołąbków wybieramy najładniejsze liście, pozostałe będą nam potrzebne do przykrycia.

Na patelni roztapiamy masło i delikatnie podsmażamy na nim gołąbki z dwóch str. (zaczynamy od str. z łączeniem).

Dużą formę żaroodporną do pieczenia wykładamy liśćmi (mogą być te najmniejsze z samego końca główki kapusty, bo te największe zostawiamy do przykrycia) i układamy ciasno przyrumienione gołąbki.

Pół szklanki wody mieszamy z sosem sojowym i zalewamy nią gołąbki. Przykrywamy liśćmi i folią aluminiową, jeśli mamy pokrywę to nią.

Gołąbki pieczemy ok. 40 min. w 190°C, 10 min. przed końcem ściągamy folię. Gołąbki powinny się ładnie przyrumienić.

Gołąbki przed podaniem polewamy roztopionym, gorącym masłem.

Jeśli ktoś lubi z sosem, może do nich przygotować swój ulubiony. Ja wolę czuć smak farszu i pieczonej kapusty.

Rada: Farsz doprawiamy na samym końcu, ma być wyrazisty, lekko ostry.
Gołąbki podczas wigilijnej kolacji to moje danie ulubione, te z ryżem, grzybami, które są dobrze doprawione. Jednak tak na próbę z kaszy kuskus przygotowałam i się w nich rozsmakowałam. Na smak wpływ miały przyprawy jakie dodałam, tak po mojemu z garam masala poeksperymentowałam. Przepis naprawdę jest prosty, banalny, a czas przygotowania jest krótki, dla zapracowanych – idealny

25

Print Friendly, PDF & Email
Jeżli masz ochotę na 100 pysznych bezglutenowych przepisów na 4 pory roku nie publikowanych na Kuchennych Wariacjach to zrób sobie prezent i kup nasza ksiażkę :)

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem "Sezonowo Bezglutenowo" to możecie ją sobie sprawić za pośrednictwem księgarni online:

  1. Świat książki
  2. Empik
  3. Tania książka
lub stacjonarnie np. w Empiku :)

 



One thought on “Konkurs: wygraj zestaw książek Kuchnia Lidla :)”

  1. A co powiecie na kotlety z kiszonej kapusty z pieczarkami? Jako taka alternatywa dla krokietów/pierogów. Podane z konfitur pomidorow z chilli i imbirem.

    Składniki:
    1/2 kg kiszonej kapusty
    1 szklanka drobno posiekanych pieczarek
    1 czerstwa bułka
    1 łyżeczka pieprzu
    1 łyżeczka soli
    1 łyżeczka słodkiej papryki
    1 łyżeczka oleju
    2 łyżki mąki

    Kapustę opłukać zimną wodą, dokładnie wycisnąć.
    Do kapusty dodać namoczoną, wyciśniętą bułkę i pieczarki. Wymieszać (można zblenderować). Dodać pozostałe składniki, wymieszać, formować kotlety (jak mielone) smażyć na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju na złoty kolor.

    Konfitura pomidorowa z chilli i imbirem
    Składniki:

    500 g dojrzałych pomidorów
    2 papryczki chilli (lub sambal oelek – 2 łyżeczki)
    4 ząbki czosnku
    2,5 cm świeżego korzenia imbiru
    3 łyżki sosu rybnego
    0,5 szklanki cukru
    100 ml octu winnego
    Sposób przygotowania:

    Pomidory ponacinać, sparzyć i obrać. Pokroić w kostkę. Chili drobno posiekać, czosnek i imbir zetrzeć na tarce, wymieszać wszystko razem z sosem rybnym. Powstały sos z cukrem i octem wrzucić do większego garnka, dodać pomidory i dusić przez 30-40 minut, mieszając od czasu do czasu. Kiedy dżem jest gotowy przełożyć do wyparzonych słoiczków i zakręcić. Można dodatkowo zawekować.

    Zdjęcia wysyłam na maila. Pozdrawiam Cotakpachnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *