- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
Ostatnio pojawia się sporo książek w naszej biblioteczce i choć ciągle mało czasu to będziemy się starać przybliżać Wam te propozycje :) Dzisiaj kolejna z nich tj. “Umiarkowana dieta paleo czyli jak jeść zdrowo i nie zwariować” w polskiej wersji wydana przez Bukowy Las.
Niniejsza książka została napisana przez amerykańską dietetyczkę Leanne Ely, która w niniejszej publikacji stara się przybliżyć czytelnikom czym jest i na czym polega tzw. dieta jaskiniowców, jak odżywiali się nasi przodkowie i na co zwrócić uwagę w diecie paleo.
Książka zawiera jadłospisy na dwanaście tygodni do których jest dołączona lista zakupów, które można wykorzystać przy rozpoczęciu swojej podróży z paleo. Dodatkowo dowiemy się jaki warto zgromadzić sprzęt w kuchni i jakie składniki powinniśmy mieć pod ręką aby łatwiej poruszać się wśród kulinarnych zmagań tej diety.
“Umiarkowana dieta paleo” podzielona jest na 10 rozdziałów, w których oprócz porad i wskazówek zamieszczono również wspomniane przepisy, a których jest aż 125.
Oprócz wstępu, informacji praktycznych i bibliografii mamy następujące rozdziały:
1. Dlaczego dieta paleo jest najlepsza na trawienie
2. Umiarkowanie paleolityczny styl życia
3. Wyposażenie kuchni
4. Paleolityczny przewodnik: co zgromadzić w spiżarni, lodówce i zamrażalce
5. Paleo a warzywa
6. Wywary i zupy gotowane na kościach
7. Wybrane jadłospisy paleo
8. Gulasze i inne wspaniałości z wolnowaru
9. Mrożone potrawy paleo
10 Rodzina umiarkowanie paleolityczna
Wstęp wprowadza nas (w końcu takie jego przeznaczenie) do tego czym jest dieta paleo, co możemy właściwie jeść, jakie są zasady umiarkowanej diety paleo i czy kilka popularnych produktów na pewno jest przyjazne diecie paleo. Dodatkowo opisuje początki przejścia autorki książki na dietę paleo, na co miało duży wpływ złe samopoczucie i choroba tarczycy – coś podobnie jak u nas choć my i wszelkie diety jakoś nie idą w parze.
Rozdział 1. Dlaczego dieta paleo jest najlepsza na trawienie
Tutaj dowiesz się jak poprawić trawienie, dlaczego ziemniaki fioletowe są lepsze od tych zwykłych i jak przygotować fermentowane przetwory paleo. Wśród nich znajdziecie: kiszone ogórki z koprem i cebulką perłową czy też słodko-ostry gęsty sos morelowo-daktylowy.
Rozdział 2. Umiarkowanie paleolityczny styl życia
Dowiesz się na czym polega ten styl, o wpływie snu na nasz organizm i o tym czy kofeina to zło czy przyjaciel w diecie paleo.
Rozdział 3. Wyposażenie kuchni
Jako, że jednym z głównych elementów stylu paleo jest zapewnienie sobie dobrej współpracy z własną kuchnią, autorka podpowie jak powinna być ona wyposażona, co nam będzie potrzebne i czy wolnowar i blender przydadzą sie podczas przygotowywania posiłków.
Rozdział 4. Paleolityczny przewodnik: co zgromadzić w spiżarni, lodówce i zamrażalce
Chcesz wiedzieć dokąd iść na zakupy i jak zorganizować zapasy aby efektywnie je wykorzystać? Ten rozdział właśnie o tym opowie, a także zaproponuje przygotowanie kilku sosów do naszych dań.
Rozdział 5. Paleo a warzywa
Paleo to nie tylko mięso ale także mnóstwo warzyw – oczywiście tych ekologicznych – więc nie mogło zabraknąć takiego rozdziału. Znajdziemy w nim też sporo przepisów na soki i koktajle takich jak sok hawajski czy tropikalny koktajl z bazylią.
Rozdział 6. Wywary i zupy gotowane na kościach
Ten rozdział to raj dla zwolenników zup. Sporo przepisów (jak np. zupa włoska z kulkami mięsnymi czy zupa kokosowa curry z wołowiną) i informacji jak np. przygotować dobry wywar.
Rozdział 7. Wybrane jadłospisy paleo
Ta cześć książki zawiera najwięcej przepisów gdyż jest w niej przygotowany jadłospis na kilka tygodni na śniadania, lunche i obiady/kolacje. Dzięki tym przepisom przygotujemy kalifornijskie kanapki paleo, jajka po florencku, wieprzowinę z czereśniami czy też krewetki na słodko z limonką.
Rozdział 8. Gulasze i inne wspaniałości z wolnowaru
Leanne jest wielką fanką wolnowaru i bardzo namawia do tego aby go mieć, dlatego też przygotowała 10 przepisów (np. paleo cioppino czy gulasz kreolski z owocami morza) z wykorzystaniem tego urządzenia.
Rozdział 9. Mrożone potrawy paleo
Ciągle nie mamy czasu, ciągle jesteśmy zabiegani więc czasami ciężko zjeść coś zdrowego i pożywnego. Autorka i o tym pomyślała (choć poniekąd było to spowodowane utratą wielu subskrybentów jej strony z powodu biznesów przygotowujących posiłki na cały tydzień) i podpowiada jak przygotować mrożone potrawy paleo aby w momencie kiedy nie mamy zbyt wiele czasu można je było w miarę szybko podać i zjeść. Znajdziemy tu przepis na łososia kabayaki czy też paluszki rybne paleo.
Rozdział 10 Rodzina umiarkowanie paleolityczna
Ostatni z rozdziałów zaproponuje kilka przepisów na przekąski jak lody czekoladowo-owocowe czy chipsy z jarmużu i da do myślenia czy już od najmłodszych lat nie powinniśmy dzieci wprowadzić w odżywianie za pomocą diety paleo.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie jesteśmy osobami, które obecnie są na jakieś diecie (choć powinniśmy) niemniej trzeba przyznać, że ta publikacja na pewno pomoże przybliżyć temat paleo – może nie jakiegoś bardzo restrykcyjnego ale właśnie takiego umiarkowanego – i choć książka nie obfituje zbyt w fotografie dań to przepisy na pewno ten brak zrekompensują :)
A my jak zawsze już jutro będziemy mieli dla Was jeden z przepisów z tej książeczki czyli kurczak o smaku kokosowym z limonką :)
Tytuł: “Umiarkowana dieta paleo czyli jak jeść zdrowo i nie zwariować”
Autor: Leanne Ely
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 260
Cena: 39,90 zł.
Oprawa: miękka
Format: 20,5cm x 17cm