- Zupa rydzowa - listopad 21, 2023
- Kasza gryczana z zielonymi warzywami (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 20, 2023
- Gulasz warzywny z soczewicą (wychodzenie z postu Dąbrowskiej) - marzec 9, 2023
Urszula Mijakoska jest dietetykiem i certyfikowanym coachem. Dzięki swojej wiedzy stworzyła idee i program diet coachning, który ma być wsparciem dla ludzi w ich procesie zmiany związanej z wagą ciała, ze stylem życia, z poznaniem zasad zdrowego odżywiania się, z rozwojem osobistym oraz z chęcią dobrego czucia się z samym sobą.
W ten sposób powstał poradnik „Diet Coaching” w formie zbliżonej do indywidualnej sesji diet coachingu czy też warsztatów, które prowadzi autorka. To nie kolejna książka o diecie jak mówi sama autorka.
Książka składa się z 10 rozdziałów:
- Istota diet coachingu
- Diet coaching a zdrowy styl życia
- Struktura zmiany
- Świadome zarządzanie wagą
- Bariery związane ze zmianą stylu życia
- Uruchamianie wewnętrznego diet coacha
W pierwszym rozdziale dowiemy się co to jest diet coaching i skąd się wywodzi. Istotą diet coachingu jest wzbudzanie motywacji do zmiany odżywiania, przekonań i zachowania. Wprowadzenie diet coachingu pozwala na bycie trenerem własnego życia, zrozumienia własnych potrzeb żywieniowych i stworzeniu planu żywienia stworzonego zgodnie z własnym stylem życia i własnym rozwojem wewnętrznym. Praca nad sobą wymaga cierpliwości więc trzeba czasu aby dojść do własnego wyznaczonego celu.
W kolejnym rozdziale poznajemy czynniki zdrowego stylu życia jak: świadome odżywianie, wybieranie zdrowej żywności, zmian nastawienia psychicznego, regularne ćwiczenia fizyczne oraz więcej zdrowego snu. Zostały tu również omówione podstawowe składniki odżywcze jak witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty, węglowodany, tłuszcze oraz białka, które są ważnymi aspektami świadomego odżywiania. Poznajemy właściwości węglowodanów, białek i tłuszczy oraz znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Autorka pisze również co zrobić aby zmniejszyć swój apetyt na słodkie, czym jest ciąg do jedzenia oraz gdzie znaleźć naturalne antyoksydanty. W tym rozdziale dowiemy się również o popularnych dietach i ich wpływie na nasze życie.
Rozdział trzeci mówi o strukturze zmian. Aby rozwijać swoje nowe nawyki żywieniowe warto dążyć do realizacji celu poprzez ciągłe obserwowanie siebie – co nam służy a co nie. Jeżeli będziemy cały czas dążyć do wyznaczonego celu na pewno osiągniemy sukces. Każdy nasz wybór jest ważny na każdym etapie naszego życia – jedzenie, zachowanie, myśli, emocje. Zdrowy tryb życia ma duży wpływ na efektywność pracy. Tutaj dowiemy się o stresie i jak sobie z nim radzić nie tylko poprzez dietę ale również przez zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.
Rozdział czwarty mówi o świadomym zarządzaniu wagą. Program zarządzania wagą jest programem długoterminowym, który opiera się między innymi na codziennym rozwijaniu świadomości, codziennej aktywności fizycznej oraz pełnowartościowym pożywieniu. Dowiemy się tutaj jak łączyć pokarmy by były one lekkostrawne, jakie są zalecane dzienne porcje grup pokarmowych oraz jak stworzyć swój „talerz zdrowia”.
Rozdział piąty przedstawia bariery związane ze zmianą stylu życia. Najważniejszymi barierami z związanymi z budowaniem wewnętrznego diet coacha są motywacja, przekonania, podejmowanie decyzji, poczucie własnej wartości oraz odpowiedzialność. Autorka w tym rozdziale omawia te bariery, daje wskazówki postępowania i namawia do wykonywania ćwiczeń.
W ostatnim rozdziale dowiadujemy się jak uruchomić wewnętrznego diet coacha, a żeby go uruchomić trzeba się przygotować do tego wraz z poprzedzającymi rozdziałami. Ważne jest co jemy, o jakich porach itp. – są to istotne działania regulujące ilość spożywanego jedzenia.
W każdym z rozdziałów autorka zaznacza nam co jest ważne i warte zapamiętania oraz zachęca nas do wykonywania ćwiczeń.
Na konie znajdziemy informacje o wskaźniku rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz równanie do obliczania podstawowej przemiany materii na podstawie masy ciała.
Oczywiście jak w każdej przestawianej na naszym blogu książce tak i w tej znajdziemy kilka przepisów choć nie ukrywamy że mogło by być ich więcej ;) Zrobimy zupy, potrawy z tofu, potrawy z warzyw, potrawy z fasoli, ryżu i kaszy, potrawy z ryb, potrawy z drobiu oraz oczywiście jak dietetyczne słodkości bez nabiału i cukru.
Nie bylibyśmy sobą jeżeli nie zrobilibyśmy jakiegoś przepisu z opisywanej książki niemniej z racji bycia obecnie na diecie bezglutenowej wybraliśmy coś co nie zawiera białek glutenowych czyli kreolski kurczak ze szpinakiem i ryżem – tutaj przepis :)
Tytuł: „Diet Coaching”
Autor: Urszula Mijakoska
Wydawnictwo: Samo Sedno
Ilość stron: 192
Cena: 34,90 zł.
Oprawa: miękka
Format: 148 x 210 mm
2 thoughts on “Recenzja książki: “Diet Coaching””