- Targi Gluten Free Expo - czerwiec 19, 2018
- Gryczanka z kapustą i grzybami czyli inna odsłona łazanek - grudzień 15, 2017
- Bezglutenowe tiramisu z malinami - listopad 27, 2017
Z racji tego, że drzewa obrodziły owocami i żal by było tego faktu nie wykorzystać to mamy dla Was kolejny bezglutenowy wypiek. Tym razem jest to puszyste migdałowe ciasto z czereśniami z naszego ogródka, albo raczej z ogródka naszej mamy :) Niestety było ich mało w tym roku więc szaleństw nie będzie, ale przecież targi są pełne owoców więc jest szansa, że jeszcze coś z tych czerwonych kuleczek w tym roku zrobimy ;)
Składniki na ciasto migdałowe z czereśniami:
– 150g czereśni
– 90g mielonych migdałów
– 30g mąki ziemniaczanej
– 75g drobnego cukru do wypieków
– 3 jajka
– 1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
– cukier puder do posypania
Forma do pieczenia 20cm.
Zanim zabierzemy się za przygotowanie ciasta najpierw musimy umyć i wydrylować czereśnie. Możemy to zrobić za pomocą drylownicy lub wydrążyć pestki nożykiem choć nie da się ukryć że w tym zabiegu ręce wyglądają jakbyśmy w rzeźni pracowali, a nie przygotowywali ciasto z owocami ;)
Po pozbawieniu czereśni pestek zabieramy się za ciasto jednocześnie nagrzewając piekarnik do 175 stopni (grzałka góra/dół bez termoobiegu). Oddzielamy żółtka od białek. Białka odkładamy natomiast żółtka ucieramy razem z cukrem aż do momentu kiedy masa jajeczno-cukrowa będzie puszysta i jasna. Następnie do masy wsypujemy zmielone migdały, przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Wszystko razem mieszamy do połączenia składników.
Jeżeli nie macie mielonych migdałów to można zmielić całe w blenderze – najlepiej razem z mąką aby jak najmniej zbiły się mielone migdały przez wydzielający się z nich tłuszcz podczas mielenia.
Po wymieszaniu masy ubijamy białka na sztywno. Następnie w dwóch/trzech porcjach dodajemy je do migdałowej masy i delikatnie mieszamy do połączenia składników. Sama masa migdałowa będzie gęsta ale po dodaniu białek powinna się zdobić na tyle luźna że będzie się powoli wylewać z misy do formy. Na koniec dodajemy połowę czereśni i wszystko razem delikatnie mieszamy żeby białka nie opadły.
Gotową masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i na wierzch wykładamy drugą połowę wydrylowanych czereśni. Jeżeli by czasem było ich za dużo to bez skrępowania można je spałaszować :)
Formę wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 35-40 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu ciasto powinno mieś ok. 3 cm. wysokości. Gotowe ciasto wyciągamy i zostawiamy do wystudzenia. Przed podaniem posypujemy ciasto cukrem pudrem i dekorujemy całymi czereśniami :)
Smacznego :)
Uczę się polskiego, Twój blog jest bardzo nadaje się do tego celu.
Uwielbiam gotowanie też
Czy mielone migdały mozna zamienic na make słonecznikowa,kokosowa lub np.ryzowa, make ziemniaczana skrobia kukurydziana,a czeresnie np.jagodami. jesli tak,to ile ma ich być ? np.szklanka. Nie mam składników pod.w przepisie. Mam teraz takie produkty bezglutenowe:make ryzowa,kukurydziana,proszek do pieczenia,jogurty naturalne,olej ryżowy. Z owoców mam miske jagód dzisiaj zbieranych w lesie, truskawki i czereśnie. Poproszę o jakis przepis na proste ucierane ciasto bezglutenowe,bezcukrowe – z mala ilością zamiennika typu ksylitol,cukier kokosowy,miód… lub banany.Także bezlaktozowe – bez mleka krowiego,slodkiej śmietany i masła z owocami np.jagodami ,pieczone najlepiej
W keksowce 20 lub 26cm,bo takie akurat mam. Najlepiej,żeby było to
najprostsze ciasto ucierane typu – wrzuć wszystkie składniki,przelej do formy np.keksowki i upiecz. Takie ciasto bedzie mógł zrobić nawet moj mąż,który obiecał,że jeśli znajde jakis prosty przepis,to może mi upiec,bo ja ciagle nie mam czasu,zwłaszcza
na czasochłonne przepisy.
i do piekarnika.
To o co pytasz to nic innego jak stworzenie całkiem nowego przepisu tak wiec jeżeli będziemy mieć chwilkę to oczywiście taki spróbujemy zrobić. Niestety wypieki bezglutenowe to nie takie hop i już bo muszą być dobrane odpowiednie proporcje aby zadziałało. Mąka kokosowa diametralnie inaczej chłonie wodę niż np. mąka kukurydziana więc nie da się tak pstryk i zamieniamy jedno na drugie ;) Składniki na to ciasto – migdałowe z czereśniami – były odpowiednio dobrane i testowane aby wyszło jak należy. Możemy zamienić owoce na inne ale już mąki od tak niestety nie. Można mąkę ziemniaczaną wymienić na np. na tapiokę i tu będzie ok, ale – jak już wcześniej wspomniałem – taka wymiana nie zadziała w przypadku np. mąki kokosowej i migdałowej.