KONKURS: „Hummus, za’atar i granaty”

słodki facet
Latest posts by słodki facet (see all)

Kto jeszcze chce w tym roku zawalczyć o książkę to mamy dla niego kolejny konkurs, w którym możecie stać się właścicielem libańskich smaków „Hummus, za’atar i granaty” autorstwa Samar Khanafer.

konkurs

Zasady konkursu:

1. Tradycyjnie przesyłacie nam jeden przepis z jednym zdjęciem. W przesłanym przepisie powinniście zawrzeć jeden ze składników, który składa się na mieszankę 7 przypraw libańskich tj.: czarny pieprzziele angielskie, goździki, gałka muszkatołowa, cynamon, nasiona kolendry, imbir :) Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać przepis i zdjęcie – nie linki do przepisów! Ważne: wysyłacie zdjęcie zrobione przez Was, a nie „zapożyczone” z netu ;)
2. Wasze potrawy mogą być wytrawne lub słodkie – wybór pozostawiamy Wam :) Mała uwaga: przy wyborze zwycięzcy kierujemy się nie tylko wyglądem tego co przygotujecie, ale przede wszystkim bierzemy pod uwagę fakt czy taką potrawę chcielibyśmy sami zjeść :)
3. Na Wasze zgłoszenia czekamy pod mailem: KONKURS@KuchenneWariacje.pl do 28 grudnia 2016 r. do północy.
4. Do 31 grudnia 2016 r. w niniejszym wpisie poinformujemy do kogo powędruje książka :)
5. Wygraną jest jedna książka „Hummus, za’atar i granaty” autorstwa Samar Khanafer.
6. Prosimy aby jak poprzednim tak i tym razem przesyłać po jednej propozycji :)
7. Nie oceniamy zdjęć niemniej im bardziej będzie ono apetyczne tym lepiej bo w końcu najpierw jemy oczami – tylko żeby to były zdjęcia przesłanej potrawy bo już się nam zdarzyło, że przepis nijak nie pasuje do tego co na zdjęciu i choć zdjęcie byłoby fajne to z góry nie bierzemy takich przepisów pod uwagę ;)
8. Wysyłka książki tylko na terenie Polski

Miłej zabawy ;)


Wasze propozycje:

01. Hummus – Elżbieta K.

Składniki: 40 dag wątróbki drobiowej, 4 duże cebule, łyżka masła, 4 ząbki czosnku, szklanka ugotowanej soczewicy ( lub w wersji dla leniwych soczewica z puszki), mały słoiczek suszonych pomidorków z oliwy, kilka ziarenek kolendry, pieprz czarny kilka ziarenek, 2 ziela angielskie, gałka muszkatołowa, 1 cm świeżego imbiru . Oczyszczoną wątróbkę duszę z cebulką na maśle z dodatkiem ziela angielskiego i ziaren kolendry, studzę. Soczewicę moczę kilka godzin wcześniej i gotuję, studzę i odcedzam. Do miski przekładam wątróbkę z dodatkami, czosnek, pokrojony w plasterki imbir i soczewicę, dodaję startą gałkę muszkatołową- traktuję całość blenderem przez około 4-5 minutek, aż będzie gładkie. Dodaję świeżo zmielony czarny pieprz i pokrojone w cienkie paski pomidory, łączę i przekładam do miseczek lub słoiczków. Daję na dwa kwadranse do lodówki i… smaruję pyszny, chrupiący i jeszcze troszeczkę ciepły wiejski , domowej roboty chlebek :-) Ogórek małosolny w tym towarzystwie sprawi, że będziemy w raju :-) ( Ja nie solę, bo wolę ciut więcej dopieprzyć czarnym pieprzem świeżo mielonym- i smak jest lepszy :-)
Oprócz pomidorków z oliwy dodawałam także szpinak podduszony na patelni z odrobinką czosnku :-) Taka wersja nr 2 :-) Smak ciekawy i co ważne mogłam przemycić coś zdrowego do menu dzieciaków :-) Nie wytropiły szpinaku :-P

Wierzch takiego hummusu można udekorować oliwą, pestkami prażonej dyni lub słonecznika. Najlepiej  posypać ziarenkami granatu :-)

01

02. Karpatkę w CZEKOLADOWYM wydaniu – Magdalena W.

Ciasto parzone:

1 szklanka wody
150g masła lub margaryny
szklanka mąki pszennej 
5 jajek
szczypta soli
szczypta proszku do pieczenia (tak na koniec noża)
2 płaskie łyżki kakao
1 płaska łyżeczka cynamonu

Masa:

3 szklanki mleka
200g masła
½ szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
4 kopiate łyżki mąki pszennej (80g)
4 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej (80g)
2 żółtka
2 płaskie łyżki kakao

Dekoracja:

łyżka cukru pudru do posypania

Sposób przygotowania: Przygotować ciasto. Wodę zagotować z masłem (lub margaryną). Garnek ściągnąć z pieca i mieszając energicznie (najlepiej łyżką drewnianą), dodać mąkę i dwie łyżki kakao i płaska łyżeczkę cynamonu. Garnek postawić z powrotem na piecu i gotować na małym ogniu, ciągle mieszając, ok. 2- 3 minut. Ciasto pozostawić na chwilę do ostygnięcia. (Najłatwiej przełożyć do miski lub innego garnka, wtedy szybciej ostygnie, ale nie musi całkowicie). Do lekko ciepłego lub zimnego ciasta, miksując mikserem, dodać po jednym jajku, szczyptę soli i proszek do pieczenia. Ciasto podzielić na 2 części.

Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24cm wysmarować margaryną i posypać mąką (lub wyłożyć papierem do pieczenia). Połowę ciasta rozprowadzić łyżką w formie. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40- 45 minut w temperaturze 180°C. W ten sam sposób upiec drugą połowę ciasta.

Przygotować masę budyniową: 2 szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem waniliowym i mąkami oraz dwiema łyżkami kakao. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minuty. Budyń będzie gęsty). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo zimny budyń. Masę rozsmarować na jednym blacie ciasta. Przykryć drugim blatem. Ciasto wstawić do lodówki, na co najmniej 3 godziny. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem.

02

03. ŚLĄSKI KOŁOCZ Z JABŁKAMI – Justyna D.

Składniki: (na blaszkę o wymiarach 25×35 cm)

  
Rozczyn:
40 g świeżych drożdży
4 kopiaste łyżki mąki pszennej
1 łyżka cukru
1/4 szkl ciepłego mleka
  
Ciasto:
cały powyższy rozczyn
100 g cukru
szczypta soli
2 jajka
500 g mąki pszennej
120 g stopionego, ciepłego masła
3/4 szkl ciepłego mleka
  
Posypka:
200 g zimnego masła
150 g cukru pudru
250 g mąki pszennej
2 żółtka
1 łyżka naturalnego kakao
 
Masa jabłkowa:
2 kg jabłek
100 g cukru (ilość można dostosować do swoich upodobań)
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżki soku z cytryny
 
Dodatkowo:
bułka tarta do posypania ciasta
białko pozostałe z posypki do wysmarowania ciasta
cukier puder do oprószenia
  
 
Przygotowanie:
 
Posypka: Mąkę, żółtka, masło i cukier puder umieścić w misce. Wyrobić palcami na kruszonkę, po czym podzielić na dwie równe części. Jedną zagnieść w kulę, owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce minimum godzinę (posypkę można również przygotować wieczorem i pozostawić w lodówce na całą noc). Do drugiej części dodać kakao i również zagnieść ciasto w kulę, owinąć folią spożywczą i umieścić w lodówce.
  
Rozczyn: Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku z mąką oraz cukrem. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów na 30 minut do “ruszenia drożdży”.
 
Ciasto: Po tym czasie do rozczynu dodać pozostałe składniki ciasta i dobrze wyrobić rękami (ok. 5-7 minut) lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego. W trakcie wyrabiania można delikatnie podsypywać ciasto mąką.
 
Ciasto przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 1,5 godziny do wyrastania (ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość).
Gdy ciasto wyrośnie, krótko wyrobić je rękami i podzielić na dwie równe części. Jedną część rozwałkować na prostokąt o wymiarach blaszki (25×35 cm). Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i umieścić w niej rozwałkowane ciasto. Ponakłuwać widelcem, posypać bułką tartą i odstawić w ciepłe miejsce.
W międzyczasie przygotować masę jabłkową: Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Przełożyć do garnuszka, zalać sokiem z cytryny, zasypać cukrem i dodać cynamon. Dusić pod przykryciem na małym ogniu, aż jabłka zmiękną (ok.10-15 minut), co jakiś czas mieszając, by nie przypalić garnka i jabłek (zdarzyło się… :)). Ostudzić.
Masę jabłkową wyłożyć na ciasto w blaszce. Drugą część ciasta, tak jak pierwszą, rozwałkować na prostokąt wielkości blaszki, a następnie delikatnie położyć na masie jabłkowej lekko dociskając. Ciasto również ponakłuwać widelcem i wysmarować białkiem.
Zarówno jasne, jak i ciemne ciasto na posypkę wyjąć z lodówki. Odrywając kawałeczki i spłaszczając je w dłoniach układać naprzemiennie na cieście w postaci okrągłych posypek: raz jasny kawałek, raz ciemny.
Kołocz piec w 190 st.C przez ok. 40-45 minut, aż z piekarnika wydobywać się będzie piękny zapach, a ciasto urośnie i ładnie się zarumieni. Upieczony wyjąć i pozostawić do przestudzenia. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Przechowywać w chłodnym miejscu, niekoniecznie w lodówce. Kołocz najsmaczniejszy jest w dniu upieczenia. Smacznego!

03

04. Pudding z karmelizowanymi gruszkami – Anna G.

Składniki:
– 1/2 szklanki białego ryżu (takiego, który lubi się rozgotowywać:))
– goździki
– kawałek imbiru
– 4 gruszki
– mleko
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– 6 łyżek miodu
– garść orzechów włoskich
– trochę cukru pudru
– 2 łyżki masła
W garnku gotujemy wodę (ok. 2-3 szklanki) z 3 łyżkami miodu, goździkami i pokrojonym w plasterki imbirem. Gdy woda będzie się już gotować około 10 minut – wrzucamy obrane gruszki. Gotujemy do czasu, aż będą miękkie (ale NIE za miękkie!). Studzimy je, przekrajamy na pół i wyjmujemy gniazdo z pestkami. W tym czasie gotujemy 1,5 szklanki mleka ze szklanką syropu, w którym gotowaliśmy gruszki. Dodajemy ryż i czekamy, aż wchłonie cały napar. Gdy będzie już mięciutki (jeśli wciąż nie będzie, to dolewamy jeszcze syropu), dodajemy 2 łyżki jogurtu naturalnego i mieszamy. Na patelni rozpuszczamy masło, na nie kładziemy gruszki obtaczane w cukrze pudrze i podsmażamy z obu stron, po chwili dodajemy także 2 łyżki miodu i orzechy. Zdejmujemy z ognia w chwili, gdy gruszki będą ładnie skarmelizowane. Do naczynek nakładamy ryż, na to kładziemy gruszki i orzechy, całość polewając pozostałym karmelem. Gotowe! Jemy póki przyjemnie ciepłe :)

04

05. D-ZIELne Śniadanie – Anula W.

Składniki:
1 duży banan
2 garście szpinaku/rukoli/roszponki (zależy, co jest pod ręką, byle zielone)
2 gruszki
100 g jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki imbiru
1 łyżka miodu
1 łyżka nasion chia
Owoce myjemy, obieramy, kroimy na średniej wielkości kawałki i rzucamy do blendera. Dodajemy resztę składników i blendujemy. Ja mam blender sportowy z bidonami, więc muszę to robić stopniowo, ale wszystko zależy od sprzętu. :)

05

 


Rozwiązanie konkursu :)

rozwiazanie

Nadszedł czas aby ogłosić wyniki ostatniego naszego konkursu w 2016 roku. Zgłoszeń nie było dużo ale i tak jak zawsze był problem z wyborem niemniej postawiliśmy na słodkie i wybraliśmy śląski kołocz z jabłkami nadesłany przez Justynę D. :)

Dziękujemy za udział i oczywiście zapraszamy wkrótce na kolejne konkursy bo już kilka książek czeka na Was :)

 

Print Friendly, PDF & Email
Jeżli masz ochotę na 100 pysznych bezglutenowych przepisów na 4 pory roku nie publikowanych na Kuchennych Wariacjach to zrób sobie prezent i kup nasza ksiażkę :)

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem "Sezonowo Bezglutenowo" to możecie ją sobie sprawić za pośrednictwem księgarni online:

  1. Świat książki
  2. Empik
  3. Tania książka
lub stacjonarnie np. w Empiku :)

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *